Udostępnij

Po reportażu SmogLabu nielegalne kopciuchy zniknęły z podkrakowskiej Krzywaczki

07.11.2022

W kwietniu 2022 r. opisaliśmy sprawę mieszkańcow Krzywaczki. – Prowadzimy gospodarstwo rolne i nie możemy użytkować naszych terenów. Ten drażniący dym i smród nie pozwalają nam funkcjonować. Nie możemy wypasać krów, nie możemy hodować ziemniaków, bo nie wiadomo co to dymi. Nerwy i strach o nowotwory – przekonywali mieszkańcy. Dziś wiadomo, że interwencja SmogLabu i Fundacji Frank Bold Polska przyniosła skutek.

Sąsiedzi zakładu meblarskiego z Krzywaczki alarmowali, że po zmianie właściciela przedsiębiorstwa, z kominów wydobywają się duszące substancję. Po reportażu SmogLabu i pismach prawników z Fundacji Frank Bold starosta myślenicki rozpoczął postępowanie wobec firmy, na którą skarżyli się mieszkańcy. W trakcie prac nad reportażem wykryliśmy, że przedsiębiorca złamał zapisy uchwały antysmogowej.

Na terenie fabryki mebli funkcjonowały bowiem dwa kotły 4 klasy wyprodukowane w 2016 r. Jednak z odpowiedzi właściciela dowiedzieliśmy się, że zainstalował je dopiero w roku 2021. To oznacza, że ich eksploatacja miała miejsce z rażącym naruszeniem uchwały atysmogowej dla Małopolski. Według zapisów uchwały takich kotłów nie można instalować od 1 lipca 2017 r.

– Walka z zanieczyszczającym powietrze przedsiębiorcą zakończyła się zwycięstwem mieszkańców. Starosta uznał, że zakład produkujący meble naruszał małopolską uchwałę antysmogową i nakazał przedsiębiorcy wymianę kotłów grzewczych na nowoczesne urządzenia, zgodne z ekoprojektem. Dzięki tej decyzji mieszkańcy będą mogli wkrótce odetchnąć – mówi Adrian Chochoł, prawnik Frank Bold.

Krzywaczka: kopciuchy wymienione

Właściciel zakładu poinformował nas, że zakupiono dwa nowe piece na pellet i zrębki. Zakład skontrolował także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

– Mam nadzieję, że w wyniku przeprowadzonych kontroli wszelkie wątpliwości zostały rozwiane, a mieszkańcy zrozumieli nasze dobre zamiary związane z niezwłoczną wymianą w ubiegłym roku piecy bezklasowych, które znajdowały się w nieruchomości, a które to nie nadawały się do dalszego użytkowania. Postępujemy zgodnie z zaleceniami WIOŚ. Zapewniam, że lokalna społeczność nie ma podstaw do obaw o swoje zdrowie – przekazuje nam Mateusz Surmiak, właściciel firmy meblarskiej.

W opisywanej sprawie z miejscowości Krzywaczka, warto zwrócić uwagę na ścieżkę postępowania, dzięki której powstała szansa na zmniejszenie szkodliwości funkcjonowania zakładu. Swoje kompetencje wykorzystał starosta. To właśnie starostowie mogą nałożyć obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza na podmioty gospodarcze. To rzadko używana, lecz skuteczna droga w walce o czyste powietrze.

Skontaktuj się z autorem: maciej.fijak@smoglab.pl

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.