Udostępnij

Książę William tworzy „środowiskowego Nobla”

12.10.2020

Książę William przeznaczy 50 milionów funtów na stworzenie nagrody, która ma pełnić funkcję „środowiskowego Nobla”. W inicjatywę zaangażuje się także sir David Attenborough oraz kilka znanych postaci – w tym między innymi Shakira i Dani Alves. Celem ustanowienia „Earthshot Prize” jest znalezienie rozwiązań dla największych problemów środowiska naturalnego.

Pierwsze nagrody mają zostać przyznane w 2021 roku. Zostaną przyznane w pięciu kategoriach. Za ochronę i odtwarzanie natury, oczyszczanie powietrza, przywracanie do życia oceanów, budowanie świata wolnego od śmieci oraz naprawianie klimatu. Wyróżnienia będą przyznawane co roku przez 10 lat ludziom oraz organizacjom, a każdy wyróżniony otrzyma milion funtów. Efektem ma być stworzenie bazy 50 rozwiązań dla problemów, które dzisiaj najpoważniej zagrażają środowisku naturalnemu.

Czytaj także: Coraz czystsze powietrze w Londynie. Liczba szkół, wokół których notowano smog, spadła o 97%

Skupienie na rozwiązaniach nie jest przypadkowe. Książę William przekonuje, że obecnie w debacie o zagrożeniach środowiskowych dominuje pesymizm i skupianie się na negatywach, a brakuje optymizmu i nadziei. To ma zmienić nagroda, która każdego roku będzie trafiać do ludzi oraz organizacji znajdujących rozwiązania problemów.

„Są wspaniali ludzie, którzy w różnych miejscach na świecie robią niezwykłe rzeczy. Wszystko to dzieje się w ramach małych społeczności. A jeżeli ktoś ma świetny pomysł, to my możemy zwiększyć skalę jego oddziaływania i wykorzystać go do rozwiązania problemów” – przekonywał w rozmowie z CNN. Wśród swoich motywacji wymieniał też chęć kontynuowania działań dziadka oraz ojca. Książę Karol jest bardzo znany ze swojego zaangażowania w sprawy ochrony środowiska naturalnego.

W kapitule nagrody znalazło się wiele znanych osób. W tym aktorka Cate Blanchett, założyciel Alibaba Group (konsorcjum zrzeszającego wiele chińskich firm internetowych) Jack Ma, piłkarz Dani Alves, piosenkarka Shakira oraz autor filmów dokumentalnych sir David Attenborough.

Wśród inspiracji księcia Williama wymienia się konkurs, który w 1714 roku ogłosił brytyjski rząd. Nagroda miała trafić do człowieka, który rozwiąże problem określania długości geograficznej w czasie podróży morskich. Zwycięzcą został stolarz i zegarmistrz John Harrison, który skonstruował mechaniczny chronometr służący do wsparcia nawigacji na statkach.

Długo nie mógł się jednak doczekać uznania, ponieważ rada konkursu nie mogła uwierzyć, że tak mało znany człowiek, rozwiązał tak duży problem.

Założeniem nagrody Earthshot jest, by wyciągnąć z tego wniosek i zapewnić, że pomysły osób oraz organizacji, które są ignorowane ze względu na miejsce lub skalę działania, zyskają należną uwagę.

Fot. Shaun Jeffers/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.