Książę William przeznaczy 50 milionów funtów na stworzenie nagrody, która ma pełnić funkcję „środowiskowego Nobla”. W inicjatywę zaangażuje się także sir David Attenborough oraz kilka znanych postaci – w tym między innymi Shakira i Dani Alves. Celem ustanowienia „Earthshot Prize” jest znalezienie rozwiązań dla największych problemów środowiska naturalnego.
Pierwsze nagrody mają zostać przyznane w 2021 roku. Zostaną przyznane w pięciu kategoriach. Za ochronę i odtwarzanie natury, oczyszczanie powietrza, przywracanie do życia oceanów, budowanie świata wolnego od śmieci oraz naprawianie klimatu. Wyróżnienia będą przyznawane co roku przez 10 lat ludziom oraz organizacjom, a każdy wyróżniony otrzyma milion funtów. Efektem ma być stworzenie bazy 50 rozwiązań dla problemów, które dzisiaj najpoważniej zagrażają środowisku naturalnemu.
Czytaj także: Coraz czystsze powietrze w Londynie. Liczba szkół, wokół których notowano smog, spadła o 97%
Skupienie na rozwiązaniach nie jest przypadkowe. Książę William przekonuje, że obecnie w debacie o zagrożeniach środowiskowych dominuje pesymizm i skupianie się na negatywach, a brakuje optymizmu i nadziei. To ma zmienić nagroda, która każdego roku będzie trafiać do ludzi oraz organizacji znajdujących rozwiązania problemów.
„Są wspaniali ludzie, którzy w różnych miejscach na świecie robią niezwykłe rzeczy. Wszystko to dzieje się w ramach małych społeczności. A jeżeli ktoś ma świetny pomysł, to my możemy zwiększyć skalę jego oddziaływania i wykorzystać go do rozwiązania problemów” – przekonywał w rozmowie z CNN. Wśród swoich motywacji wymieniał też chęć kontynuowania działań dziadka oraz ojca. Książę Karol jest bardzo znany ze swojego zaangażowania w sprawy ochrony środowiska naturalnego.
W kapitule nagrody znalazło się wiele znanych osób. W tym aktorka Cate Blanchett, założyciel Alibaba Group (konsorcjum zrzeszającego wiele chińskich firm internetowych) Jack Ma, piłkarz Dani Alves, piosenkarka Shakira oraz autor filmów dokumentalnych sir David Attenborough.
Wśród inspiracji księcia Williama wymienia się konkurs, który w 1714 roku ogłosił brytyjski rząd. Nagroda miała trafić do człowieka, który rozwiąże problem określania długości geograficznej w czasie podróży morskich. Zwycięzcą został stolarz i zegarmistrz John Harrison, który skonstruował mechaniczny chronometr służący do wsparcia nawigacji na statkach.
Długo nie mógł się jednak doczekać uznania, ponieważ rada konkursu nie mogła uwierzyć, że tak mało znany człowiek, rozwiązał tak duży problem.
Założeniem nagrody Earthshot jest, by wyciągnąć z tego wniosek i zapewnić, że pomysły osób oraz organizacji, które są ignorowane ze względu na miejsce lub skalę działania, zyskają należną uwagę.
Fot. Shaun Jeffers/Shutterstock