Którędy do piekła? Akcja Extinction Rebellion podczas Festiwalu Nowe Horyzonty

2430
0
Podziel się:
Którędy do piekła Extinction Rebellion na Festiwalu Nowe Horyzonty

We Wrocławiu trwa właśnie festiwal filmowy „Nowe Horyzonty”, gdzie prezentowane są na ogół dzieła kina artystycznego i awangardowego. Przed seansem jednego z filmów widzów przywitali działacze Extinction Rebellion – rebelii przeciw wymieraniu – chcący zwrócić uwagę na jeden z problemów ekologicznych, występujących na ukazanej w filmie Syberii. Ubrani na biało aktywiści XR przynieśli z sobą czarne worki z napisem „Katastrofa klimatyczna”. 

Dramat Milko Lazarova – zatytułowany “Ága” – skupia się na utraconej harmonii człowieka z naturą, ale też na powszechnym osłabieniu relacji międzyludzkich. Nie naświetla natomiast globalnej tragedii zmian klimatycznych, która rozgrywa się obecnie na Syberii – o tym problemie postanowili przypomnieć aktywiści Extinction Rebellion (XR).

Celem akcjo wrocławskiego Extinction Rebellion było zwrócenie uwagi uczestników festiwalu na groźne zjawisko: pojawienie się na Syberii kraterów termokrasowych, nazywanych przez miejscowych “wrotami do piekieł” i powstających w topniejącej wiecznej zmarzlinie.

W syberyjskiej Jakucji – jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi – ocieplenie klimatu postępuje niezwykle szybko. Tegoroczne temperatury są nawet o 10 stopni wyższe od średniej z lat 1981 – 2010. Taki stan doprowadził do bezprecedensowej ilości pożarów tamtejszej tajgi.

Członkowie XR rozdali festiwalowej publiczności ulotki informujące o kryzysie klimatycznym i swojej działalności. Ruch ma trzy główne postulaty:

  • 1. Mówcie prawdę
  • 2. Działaj(my) teraz
  • 3. Ogłoszenie przez władze Klimatycznego Stanu Wyjątkowego, a także powołanie Panelu Obywatelskiego, które zapewnią mieszkańcom dostęp do rzetelnych informacji na temat klimatu, opracują plan systemowych zmian zapobiegających katastrofie i przygotują nas na ekstremalne warunki pogodowe.

Extinction Rebellion określa się jako oddolna, apolityczna organizacja, która domaga się oparcia polityki klimatycznej o prawdę – wyniki badań naukowych, jasno mówiące o katastrofalnych skutkach postępującego kryzysu klimatycznego. Ponadto wzywa władze do zastosowania odpowiednich środków zaradczych. XR to ruch globalny, działający już w ponad 35 krajach, od niedawna również w Polsce.

 

Źródło i zdjęcie: XR Wrocław

Podziel się: