Udostępnij

Którędy do piekła? Akcja Extinction Rebellion podczas Festiwalu Nowe Horyzonty

30.07.2019

We Wrocławiu trwa właśnie festiwal filmowy „Nowe Horyzonty”, gdzie prezentowane są na ogół dzieła kina artystycznego i awangardowego. Przed seansem jednego z filmów widzów przywitali działacze Extinction Rebellion – rebelii przeciw wymieraniu – chcący zwrócić uwagę na jeden z problemów ekologicznych, występujących na ukazanej w filmie Syberii. Ubrani na biało aktywiści XR przynieśli z sobą czarne worki z napisem „Katastrofa klimatyczna”. 

Dramat Milko Lazarova – zatytułowany “Ága” – skupia się na utraconej harmonii człowieka z naturą, ale też na powszechnym osłabieniu relacji międzyludzkich. Nie naświetla natomiast globalnej tragedii zmian klimatycznych, która rozgrywa się obecnie na Syberii – o tym problemie postanowili przypomnieć aktywiści Extinction Rebellion (XR).

Celem akcjo wrocławskiego Extinction Rebellion było zwrócenie uwagi uczestników festiwalu na groźne zjawisko: pojawienie się na Syberii kraterów termokrasowych, nazywanych przez miejscowych “wrotami do piekieł” i powstających w topniejącej wiecznej zmarzlinie.

W syberyjskiej Jakucji – jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi – ocieplenie klimatu postępuje niezwykle szybko. Tegoroczne temperatury są nawet o 10 stopni wyższe od średniej z lat 1981 – 2010. Taki stan doprowadził do bezprecedensowej ilości pożarów tamtejszej tajgi.

Członkowie XR rozdali festiwalowej publiczności ulotki informujące o kryzysie klimatycznym i swojej działalności. Ruch ma trzy główne postulaty:

  • 1. Mówcie prawdę
  • 2. Działaj(my) teraz
  • 3. Ogłoszenie przez władze Klimatycznego Stanu Wyjątkowego, a także powołanie Panelu Obywatelskiego, które zapewnią mieszkańcom dostęp do rzetelnych informacji na temat klimatu, opracują plan systemowych zmian zapobiegających katastrofie i przygotują nas na ekstremalne warunki pogodowe.

Extinction Rebellion określa się jako oddolna, apolityczna organizacja, która domaga się oparcia polityki klimatycznej o prawdę – wyniki badań naukowych, jasno mówiące o katastrofalnych skutkach postępującego kryzysu klimatycznego. Ponadto wzywa władze do zastosowania odpowiednich środków zaradczych. XR to ruch globalny, działający już w ponad 35 krajach, od niedawna również w Polsce.

 

Źródło i zdjęcie: XR Wrocław

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.