Wiśnie w Japonii nie zakwitły tak wcześnie od ponad 1200 lat

1178
0
Podziel się:

W tym roku kwitnienie wiśni w Japonii wypadł najwcześniej od około 812 roku – wynika z danych opublikowanych przez holenderskich analityków. Obserwowane od wielu lat przesunięcie może mieć związek ze zmianami klimatu.

Coroczne kwitnięcie wiśni to ważne wydarzenie w kulturze Japończyków, dlatego informacje na jego temat zbierane są od setek lat. Zajmują się nim także badacze, którzy właśnie ogłosili, że w tym roku szczyt sezonu kwitnięcia wypadł rekordowo wcześnie.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

Jak wynika z danych opublikowanych przez analityków z grupy Datagraver, szczyt kwitnięcia wiśni w Kioto (dawnej stolicy kraju) przypadł w tym roku 26 marca. To najwcześniej w historii zapisków na ten temat, czyli od 812 roku.

Choć na wykresie możemy zobaczyć kilka podobnych dat kwitnięcia (m.in. 27 marca w 1409 roku), od początków XIX wieku obserwuje się coraz więcej przypadków wcześniejszego pojawienia się kwiatów sakura, jak Japończycy nazywają wiśnię.

Czytaj także: Klimatolodzy: duże różnice temperatur to sygnał zmian w klimacie

Wczesne kwitnienie wiśni w Japonii związane ze zmianą klimatu?

W ciągu ostatnich 200 lat notuje się także postępujący wzrost średnich temperatur powietrza na Ziemi. Dlatego też wielu komentatorów wiąże szybsze kwitnięcie wiśni ze zmianami klimatycznymi.

Jak podaje portal Channel News Asia, średnia temperatura w marcu w Kioto wynosiła 10,6 st. Celsjusza. W 1953 roku były to dwa stopnie mniej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Shuttertong

Podziel się: