Udostępnij

Wiśnie w Japonii nie zakwitły tak wcześnie od ponad 1200 lat

01.04.2021

W tym roku kwitnienie wiśni w Japonii wypadł najwcześniej od około 812 roku – wynika z danych opublikowanych przez holenderskich analityków. Obserwowane od wielu lat przesunięcie może mieć związek ze zmianami klimatu.

Coroczne kwitnięcie wiśni to ważne wydarzenie w kulturze Japończyków, dlatego informacje na jego temat zbierane są od setek lat. Zajmują się nim także badacze, którzy właśnie ogłosili, że w tym roku szczyt sezonu kwitnięcia wypadł rekordowo wcześnie.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

Jak wynika z danych opublikowanych przez analityków z grupy Datagraver, szczyt kwitnięcia wiśni w Kioto (dawnej stolicy kraju) przypadł w tym roku 26 marca. To najwcześniej w historii zapisków na ten temat, czyli od 812 roku.

Choć na wykresie możemy zobaczyć kilka podobnych dat kwitnięcia (m.in. 27 marca w 1409 roku), od początków XIX wieku obserwuje się coraz więcej przypadków wcześniejszego pojawienia się kwiatów sakura, jak Japończycy nazywają wiśnię.

Czytaj także: Klimatolodzy: duże różnice temperatur to sygnał zmian w klimacie

Wczesne kwitnienie wiśni w Japonii związane ze zmianą klimatu?

W ciągu ostatnich 200 lat notuje się także postępujący wzrost średnich temperatur powietrza na Ziemi. Dlatego też wielu komentatorów wiąże szybsze kwitnięcie wiśni ze zmianami klimatycznymi.

Jak podaje portal Channel News Asia, średnia temperatura w marcu w Kioto wynosiła 10,6 st. Celsjusza. W 1953 roku były to dwa stopnie mniej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Shuttertong

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.