Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

Bez ograniczenia emisji gazów cieplarnianych lato trwające niemal pół roku może stać się normą na półkuli północnej do 2100 roku – ostrzega międzynarodowy zespół badaczy, który przyjrzał się tej kwestii. Taka zmiana istotnie wpłynęłaby na rolnictwo i środowisko naturalne.
„Lata stają się coraz dłuższe i cieplejsze, a zimy krótsze i cieplejsze z powodu globalnego ocieplenia” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania, dr Yuping Guan z Chińskiej Akademii Nauk.
Razem ze współpracownikami Guan przyjrzał się historycznym danym z lat 1952–2011 oraz wykorzystał modele klimatyczne, by przewidzieć dalsze zmiany w długości poszczególnych pór roku. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Geophysical Research Letters„.
Czytaj także: Klimatolodzy: duże różnice temperatur to sygnał zmian w klimacie
Co wykazano? W latach 1952-2011 długość lata wydłużyła się średnio z 78 do 95 dni, natomiast zima skróciła się z 76 do 73 dni. Ubyło także dni wiosennych i jesiennych: odpowiednio o 9 i 5 dni. Jeśli ludzkość nie ograniczy emisji gazów cieplarnianych, w 2100 roku zima może trwać mniej niż 2 miesiące.
Krótsze będą także wiosna i lato, co doprowadzi do wydłużenia lata aż do niemal sześciu miesięcy.
Without efforts to mitigate #climatechange, six month long summers may become the new normal by 2100 in the Northern Hemisphere, says new research in Geophysical Research Letters. ☀️https://t.co/Y8fxThvkVL
— Wiley Earth and Space Science (@wileyearthspace) March 10, 2021
?: Wang et al 2020/Geophysical Research Letters/AGU. #AGUPubs @theAGU pic.twitter.com/RsQI55IdE7
Czytaj także: Emisje CO2 znów wysokie. IEA ostrzega, że robimy za mało, by chronić klimat
„Podczas cieplejszego i dłuższego lata będą występować częstsze i bardziej intensywne zjawiska związane z wysokimi temperaturami: fale upałów i pożary” – powiedział w oświadczeniu Congwen Zhu z Chińskiej Akademii Nauk, współautor badania. „Ponadto cieplejsze i krótsze zimy mogą powodować niestabilność, prowadzącą do zjawisk takich jak niedawne burze śnieżne w Teksasie i Izraelu” – dodał Zhu.
_
Z pełnymi wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/bibiphoto