Udostępnij

Laburzyści proponują program termomodernizacji 27 mln brytyjskich domów. „By chronić przyszłe pokolenia”

04.11.2019

W zeszłą niedzielę brytyjska Partia Pracy, zwana Laburzystami, ogłosiła propozycję programu „Ogrzane domy dla wszystkich” (ang. “Warm Homes for All”). Zakłada ona termomodernizacje niemal wszystkich brytyjskich domów, dzięki czemu ograniczone miałyby zostać emisje gazów cieplarnianych związane z mieszkalnictwem. Mowa o około 27 milionach budynków.

Proponowany przez laburzystów program byłby największym tego typu przedsięwzięciem w powojennej historii Wielkiej Brytanii. Do 2030 roku w związku z powszechną termomodernizacją miałoby powstać 450 tys. nowych miejsc pracy, w ramach której zmodernizowane miałyby być niemal wszystkie brytyjskie domy. W ten sposób główna siła opozycyjna chce uczynić je energooszczędnymi (i dzięki temu tańszymi w utrzymaniu), a także bardziej przyjaznymi dla klimatu.

Modernizacja miałaby obejmować ocieplenie budynków oraz wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne, takie jak m.in. pompy ciepła i kolektory słoneczne oraz rozwiązania oparte na fotowoltaice.

Brytyjska Partia Pracy szacuje, że dzięki tak szerokiemu programowi emisje gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii spadłyby o 10 procent, czyli blisko tyle, ile emitują dziś 3/4 samochodów przemieszczających się po Wyspach.

Jeszcze szersze miałyby być korzyści społeczne, obejmujące m.in.: w przypadku 9,6 mln najbiedniejszych rodzin obniżenie rachunków za energię średnio o 417 funtów rocznie, co pomogłoby w walce z ubóstwem energetycznym; poprawę zdrowia publicznego m.in. poprzez eliminację wilgoci, niekorzystnej dla osób cierpiących na astmę.

„Jeśli radykalnie nie zmienimy kursu, grozi nam niebezpieczeństwo nieprzyjaznej człowiekowi i umierającej planety. Ale Partia Pracy zamieni to zagrożenie w szansę. (…) Możemy albo podjąć działania, by chronić przyszłe pokolenia, albo pozwolić torysom przyczynić się do zniszczenia naszej planety” – skomentował program lider Laburzystów, Jeremy Corbyn.

Koszty programu

Partia Pracy szacuje, że program kosztowałby ok. 260 miliardów funtów, czyli średnio nieco ponad 9300 funtów na jedno domostwo.

Na bezpośrednie dotacje laburzyści przewidują 60 miliardów. Resztę, która miałaby się zwrócić Brytyjczykom w postaci oszczędności na rachunkach, Partia Pracy planuje sfinansować w ramach państwowych pożyczek z zerowym oprocentowaniem. To, jaką część stanowić miałaby dotacja, a jaką pożyczka, zależałoby natomiast od zamożności mieszkańców domu. W przypadku najbiedniejszych całość inwestycji miałaby zostać sfinansowana przez państwo.

 

Źródło: labour.org.uk

Zdjęcie: Shutterstock/Willy Barton

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.