Udostępnij

Unia nie radzi sobie z ubóstwem energetycznym. Polska w połowie rankingu

20.02.2019

Raport ekspertów z instytutu Open Exp nie pozostawia złudzeń: Większość krajów Unii Europejskiej ma kłopot z ubóstwem energetycznych. Sytuacja najgorzej wygląda w Bułgarii, natomiast Polska znalazła się w połowie przygotowanego rankingu państw UE. 

Z ubóstwem energetycznym mamy do czynienia wówczas, gdy w gospodarstwie domowym, by zapewnić komfort energetyczny (tj. 21 stopni Celsjusza w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy, oraz 18 st. w korytarzach), na ogrzewanie wydaje się znaczącą część dochodów – przy równoczesnym niskim poziomie zarobków.

W Polsce problem ten dotyka ponad 4,5 miliona osób, które mieszkają w 1,3 mln. gospodarstw domowych. Problem pojawia się nie tylko w przypadku osób w złej sytuacji ekonomicznej, ale także wśród zamieszkujących budynki o niskim standardzie technicznym, często ogrzewanych z użyciem nieefektywnych źródeł ciepła – tj. przestarzałych kotłów, pieców i kominków.

Ranking państw UE

Instytut Open Exp przyjrzał się zjawisku ubóstwa energetycznego w państwach członkowskich UE. Poszczególne kraje zostały ocenione pod względem 4 kluczowych czynników: wilgotności i nieszczelności w domach, kosztów energii w gospodarstwach domowych, niezdolności do utrzymywania ciepła zimą, a także chłodu latem.

Jak wynika z przygotowanego raportu, znaczący kłopot z ubóstwem energetycznym ma 17 państw Unii, w których problem dotyka więcej niż jedną trzecią gospodarstw domowych o niskich dochodach. Wśród nich znalazła się Polska.

Na czele rankingu państw najlepiej radzących sobie z problemem znalazły się kraje skandynawskie – Szwecja, Finlandia i Dania. Tam ubóstwo energetyczne dotyka od kilku do kilkunastu procent gospodarstw domowych o niskich dochodach. Na samym dole natomiast znalazła się Bułgaria, gdzie w świetle przyjętych w badaniu kryteriów jedynie 0,7 proc. najbiedniejszych domostw nie jest dotkniętych problemem.

Polska znalazła się na pozycji 14. – według raportu ubóstwo energetyczne dotyka 39 proc. gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Zagrożenie dla zdrowia

„Aby rodziny o niskich dochodach nie padły ofiarą wahań cen energii i stagnacji płac, rządy muszą zapewnić, aby budynki zajmowane przez rodziny o niskich dochodach były budynkami produkującymi energię. Innymi słowy, budynki muszą produkować więcej energii niż jej zużywają, aby obniżyć rachunki za energię dla rodzin o niskich dochodach do zera” – powiedziała Yamina Sahep z Open Exp, która prowadziła badania.

„Przewlekłe narażenie na zimno, wilgoć i pleśń zagraża zdrowiu psychicznemu i fizycznemu ludzi – Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że niewystarczające warunki mieszkaniowe są związane ze 100 000 przedwczesnych zgonów rocznie w Europie.

Kraje UE muszą połączyć strategie w zakresie przystępnej cenowo energii odnawialnej, efektywności energetycznej, dostępu do mieszkań i zrównoważonego podejścia do środowiska” – skomentowała wyniki badań Vijoleta Gordeljevic – koordynatorka do spraw zdrowia i zmian klimatu w Health and Environment Alliance (HEAL).

 

Ze szczegółami opublikowanego raportu można zapoznać się tutaj.

Źródła: European Climate Foundation, Right to Energy Coalition

Zdjęcie: Shutterstock/Krzysztof Winnik

 

Czytaj też: Biedniejsi są bardziej narażeni na smog

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.