Udostępnij

Ładowanie elektryka w 15 sekund. Nadchodzi „super bateria”

26.09.2020

Fantastyczne wyniki szybkości ładowania swoich baterii przedstawiła firma Skeleton Technologies, współpracująca z Instytutem Technologicznym w Karlsruhe (KIT). Estońscy konstruktorzy mają nadzieję, że ich wynalazek zrewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Dziś jednym z głównych problemów dotyczących tych pojazdów jest właśnie długi czas ładowania baterii.

To przeszkoda dla wielu osób, które myślą o kupnie auta na prąd. Naładowanie baterii od zera do pełna za pomocą najszybszych ładowarek często wymaga ponad 30 minut. Problem ten ma rozwiązać SuperBattery.

Do konstrukcji nowego rodzaju baterii użyto grafenu. Z materiału tego wykonano elementy ultra kondensatorów, zwiększających pojemność i skracających czas ładowania. Właśnie dzięki temu „tankowanie” pojazdu elektrycznego ma zajmować zaledwie 15 sekund.

– SuperBattery to przełom w branży motoryzacyjnej. Wykorzystanie ultrakondensatorów wspólnie z bateriami litowo-jonowymi oferuje wszystko, czego oczekują klienci: wysoką pojemność, długą żywotność akumulatora i 15-sekundowy czas ładowania – mówił prezes Skeleton Technologies Taavi Madiberk.


Czytaj również: Wreszcie wiemy, które auta trują nas najbardziej

Projekt na razie jest dość tajemniczy. Estońsko-niemiecki zespół nie chwali się większą liczbą szczegółów dotyczącymi konstrukcji nowych baterii. Możliwe, że do ich ładowania będzie potrzebne opracowanie nowych, bardzo mocnych ładowarek.

Producent podaje jednak, że nowa technologia zainteresowała kluczowych graczy na rynku motoryzacyjnym, którzy już teraz zainwestowali w nią ponad miliard euro. Ma to pomóc w wejściu na rynek komercyjny, gdzie baterie Skeletonu mają być montowane w dostępnych w salonach samochodach. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy producenci wprowadzą SuperBattery do swoich modeli aut.

SuperBattery może być poważną konkurencją dla zapowiadanej przez Elona Muska baterii nowej generacji. Twórca marki Tesla obiecuje, że w produkowanych przez jego firmę samochodach za trzy lata znajdą się tańsze i bardziej pojemne akumulatory. Ma być w nich mniej kosztownego kobaltu, według obietnic będą się też wolniej nagrzewać.

Źródło zdjęcia: Martyna Jandula / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.