Udostępnij

Lasy Państwowe chwalą się sukcesami, a apele o ograniczenie wycinki nazywają „infantylnymi”

23.10.2020

Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe (LP) jak co roku przedstawiło raport o swojej działalności i pochwaliło się sukcesami – również tymi ekologicznymi. W tym samym dokumencie leśnicy w ostrych słowach oceniają krytykujących ich poczynania. Aktywiści nie pozostają dłużni, wytykając LP błędy i wskazując na braki w raporcie.

Dokumentowi przygotowanemu przez leśników przyjrzał się Greenpeace Polska. W stanowisku organizacji czytamy, że „dwudziestokilkustronnicowy tekst jest autopromocyjną wyliczanką”. Pracownicy LP wymieniają w nim swoje sukcesy w ochronie lasów i opisują cele na nadchodzące lata. Chodzi między innymi o stworzenie tak zwanych Leśnych Gospodarstw Węglowych, czyli skupisk drzew zdolnych do pochłonięcia miliona ton dwutlenku węgla w ciągu najbliższych 30 lat. Dobrą wiadomością jest to, że LP zauważają zmiany klimatu. Z jednej strony mówią w ich kontekście o „wydłużonej wegetacji” roślin, z drugiej pokazują negatywne strony ocieplenia – przede wszystkim coraz częstsze pożary, susze i klęski żywiołowe.



Jednocześnie leśnicy nie planują zmienić swojego podejścia do gospodarki leśnej. Oznacza to dalszą wycinkę w miejscach, o których ochronę zabiegają działacze ekologiczni. Chodzi między innymi o Puszczę Karpacką w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Według LP pojęcie to jest pustą nazwą stworzoną przez aktywistów. Dalej czytamy między innymi o dalszych „cięciach sanitarnych” drzew uznanych za chore i obumarłe. Według uchwalonego kilka miesięcy temu prawa, pozyskane w ten sposób drewno może być sprzedawane jako biomasa do gospodarstw domowych czy elektrowni. Mimo to leśnicy narzekają na coraz mniejsze możliwości pozyskania drewna, którego sprzedaż utrzymuje przedsiębiorstwo.

Czytaj również: 230 naukowców i naukowczyń apeluje o zatrzymanie wycinek w Bieszczadach

W sporej części raport skupia się na krytyce przeciwników działań Lasów Państwowych. Czytamy między innymi o protestach wobec wycinki Puszczy Białowieskiej. „Dokument przedstawiony przez leśników określa lasy Puszczy, które pozostają pod zarządem LP, jako poligon na którym organizacje pozarządowe i aktywiści testują możliwości ataku. Postulaty osób sprzeciwiających się wycince według słów raportu są infantylne, antyintelektualne i emocjonalne” – czytamy w omówieniu Greenpeace Polska. W samym dokumencie leśnicy nazywają działaczy ekologicznych „radykalnymi aktywistami”. Zauważają też opór lokalnych społeczności w niewielkich miejscowościach, coraz częściej protestujących przeciwko wycinkom.

Greenpeace wskazuje na słabości raportu. Członkowie organizacji odnoszą się między innymi do informacji o Leśnych Gospodarstwach Węglowych. W swoim komentarzu wykazują, że ich ogromna na pierwszy rzut oka zdolność do pochłaniania dwutlenku nie przyniesie wielkiej ulgi dla klimatu. W ciągu trzech dekad zaabsorbują go tyle, ile Elektrownia Bełchatów produkuje w dwa tygodnie. Poza tym Greenpeace obarcza Lasy Państwowe winą za obumieranie drzew. ” (…) to promowany przez dziesięciolecia model gospodarki leśnej, który przekształcił znaczną część polskich lasów w monokultury sosnowe i świerkowe, pozbawił te uprawy drzew możliwości samodzielnej adaptacji do postępujących zmian klimatu” – czytamy w stanowisku organizacji.

Źródło zdjęcia: Neupokoev / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.