Organizacje katolickie zbierają podpisy pod apelem do polityków obradujących na nadchodzących szczytach klimatyczno-ekologicznych – COP26 i COP15. Zbiórkę koordynuje Ruch Laudato Si. Katolicy nawiązujący do ekologicznej encykliki papieża Franciszka domagają się m.in. ograniczenia ocieplenia planety na poziomie poniżej 1,5 st. Celsjusza i obietnicy zatrzymania utraty różnorodności biologicznej.
Jesienią tego roku odbędą dwa ważne szczyty ONZ poświęcone problemom klimatyczno-ekologicznym – COP15 i COP26. Pierwszy z nich, poświęcony bioróżnorodności na planecie, odbędzie się w październiku. W listopadzie ruszy natomiast COP26, czyli coroczne wydarzenie dotyczące zmian klimatu i postępów w ich ograniczaniu.
W związku ze wspomnianymi wydarzeniami organizacje katolickie zbierają podpisy pod petycją do ich uczestników. Apelują w niej m.in. o zdecydowane działania na rzecz ratowania planety. Odwołują się przy tym do papieskiej encykliki „Laudato Si”, poruszającej tematykę troski o kondycję Ziemi.
„Na szczycie klimatycznym z okazji kwietniowego Dnia Ziemi papież Franciszek powiedział: 'Wiemy, że z kryzysu nie wychodzi się takim samym: wychodzimy z niego albo lepsi, albo gorsi. Musimy zadbać o to, aby środowisko było czyste, nienaruszone i chronione. Musimy dbać o przyrodę, aby przyroda mogła dbać o nas’. Różnorodność biologiczna naszej planety zanika z powodu ludzkiej aktywności” – czytamy w liście skierowanym do przewodniczących, a także wszystkich uczestników szczytów COP26 i COP15.
Czytaj także: Papież Franciszek: „Czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych”
Zmiany klimatu, zanik bioróżnorodności i sprawiedliwość klimatyczna
Równocześnie sygnatariusze i sygnatariuszki listu apelują m.in. o solidarność względem tych, których kryzys klimatyczno-ekologiczny dotyka najsilniej.
„Biolodzy szacują, że doprowadzamy do wymierania gatunków w tempie nawet 1000 razy szybszym niż dzieje się to bez wpływu człowieka. W tym samym czasie, pogłębiający się kryzys klimatyczny powoduje podnoszenie się poziomu wód i coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe, pustosząc życie i miejsca zamieszkania wielu istnień. Ten wielopoziomowy kryzys ma najbardziej negatywny wpływ na naszych najbiedniejszych braci i siostry na całej planecie, którzy w najmniejszym stopniu przyczynili się do jego powstania. Jednak nikt z nas, bogaty czy biedny, nie jest odporny na kryzys” – podkreślono w dokumencie.
Pod petycją podpisały się liczne organizacje katolickie z całego świata, a zbiórkę podpisów koordynuje Ruch Laudato Si. Z całością listu, w wersji przetłumaczonej na język polski, można zapoznać się na stronach organizacji. Udostępniono tam również formularz umożliwiający podpisanie się pod dokumentem.
_
Zdjęcie: Shutterstock/kram-9