Udostępnij

„Zdrowa planeta, zdrowi ludzie”. Katolicy wzywają do ochrony klimatu i bioróżnorodności

03.09.2021

Organizacje katolickie zbierają podpisy pod apelem do polityków obradujących na nadchodzących szczytach klimatyczno-ekologicznych – COP26 i COP15. Zbiórkę koordynuje Ruch Laudato Si. Katolicy nawiązujący do ekologicznej encykliki papieża Franciszka domagają się m.in. ograniczenia ocieplenia planety na poziomie poniżej 1,5 st. Celsjusza i obietnicy zatrzymania utraty różnorodności biologicznej.

Jesienią tego roku odbędą dwa ważne szczyty ONZ poświęcone problemom klimatyczno-ekologicznym – COP15 i COP26. Pierwszy z nich, poświęcony bioróżnorodności na planecie, odbędzie się w październiku. W listopadzie ruszy natomiast COP26, czyli coroczne wydarzenie dotyczące zmian klimatu i postępów w ich ograniczaniu.

W związku ze wspomnianymi wydarzeniami organizacje katolickie zbierają podpisy pod petycją do ich uczestników. Apelują w niej m.in. o zdecydowane działania na rzecz ratowania planety. Odwołują się przy tym do papieskiej encykliki „Laudato Si”, poruszającej tematykę troski o kondycję Ziemi.

„Na szczycie klimatycznym z okazji kwietniowego Dnia Ziemi papież Franciszek powiedział: 'Wiemy, że z kryzysu nie wychodzi się takim samym: wychodzimy z niego albo lepsi, albo gorsi. Musimy zadbać o to, aby środowisko było czyste, nienaruszone i chronione. Musimy dbać o przyrodę, aby przyroda mogła dbać o nas’. Różnorodność biologiczna naszej planety zanika z powodu ludzkiej aktywności” – czytamy w liście skierowanym do przewodniczących, a także wszystkich uczestników szczytów COP26 i COP15.

Czytaj także: Papież Franciszek: „Czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych”

Zmiany klimatu, zanik bioróżnorodności i sprawiedliwość klimatyczna

Równocześnie sygnatariusze i sygnatariuszki listu apelują m.in. o solidarność względem tych, których kryzys klimatyczno-ekologiczny dotyka najsilniej.

„Biolodzy szacują, że doprowadzamy do wymierania gatunków w tempie nawet 1000 razy szybszym niż dzieje się to bez wpływu człowieka. W tym samym czasie, pogłębiający się kryzys klimatyczny powoduje podnoszenie się poziomu wód i coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe, pustosząc życie i miejsca zamieszkania wielu istnień. Ten wielopoziomowy kryzys ma najbardziej negatywny wpływ na naszych najbiedniejszych braci i siostry na całej planecie, którzy w najmniejszym stopniu przyczynili się do jego powstania. Jednak nikt z nas, bogaty czy biedny, nie jest odporny na kryzys” – podkreślono w dokumencie.

Pod petycją podpisały się liczne organizacje katolickie z całego świata, a zbiórkę podpisów koordynuje Ruch Laudato Si. Z całością listu, w wersji przetłumaczonej na język polski, można zapoznać się na stronach organizacji. Udostępniono tam również formularz umożliwiający podpisanie się pod dokumentem.

_

Zdjęcie: Shutterstock/kram-9

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.