Udostępnij

Miasto odda zapylaczom sto hektarów. Ograniczą koszenie traw w trosce o owady i klimat

02.06.2023

Władze brytyjskiego Leicester stawiają na ochronę zapylaczy. W ramach nowej strategii zarządzania terenami miejskimi, “do dyspozycji” pracowitych owadów ma zostać oddanych ponad 100 hektarów. Teren, obejmujący m.in. pobocza dróg, będzie rzadziej koszony. 

Leicester, leżące nad rzeką Soar, to jedno z najstarszych miast w Wielkiej Brytanii. Jego historia sięga czasów sprzed panowania Rzymian, a współcześnie jest to największy ośrodek regionu East Midlands. W ostatnim czasie o tym historycznym miejscu zrobiło się głośno z powodu wydarzeń bieżących, a mianowicie troski o bioróżnorodność i klimat. Niedawna decyzja lokalnych władz ma bowiem na celu wsparcie ochrony owadów zapylających.

„Chcemy, aby ludzie byli świadomi, że jeśli zobaczą dłuższą trawę w naszych parkach i na poboczach, to jest to celowa zmiana. Wesprze ona dziką przyrodę i owady zapylające. A także pomoże miastu osiągnąć cel zerowej emisji dwutlenku węgla netto” – powiedział w oświadczeniu Adam Clarke, zastępca burmistrza. “Nowa strategia odzwierciedla rosnące uznanie dla wartości użytków zielonych. I wkładu, jaki mogą one wnieść w różnorodność biologiczną naszego miasta” – podkreśla Clarke.

105 hektarów dla zapylaczy

Łącznie pod zarządem Rady Miasta Leicester znajduje się 1030 hektarów użytków zielonych. Obejmują one m.in. parki, place publiczne, łąki, pobocza, czy też zieleń na terenach osiedli mieszkaniowych. W ramach nowej strategii wyznaczonych zostało 105 hektarów terenów, które podlegać będą specjalnemu traktowaniu ze względu na zapylacze. 

Wybrane obszary zielone, w zamyśle władz, mają ułatwić owadom przemieszczanie się w obrębie miasta. W wydanym oświadczeniu Rada Miasta podaje, że tereny te będą koszone rzadziej. Harmonogram prac zostanie dostosowany do specyfiki poszczególnych gatunków roślin, w tym do czasu ich kwitnienia. 

Czy koszenie ma sens? 

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tym, że koszenie trawników “na krótko” to moda, która nie sprzyja przyrodzie. Miasta także w Polsce decydują się ograniczyć lub zawiesić tego rodzaju praktykę na swoich terenach. “Koszenie to czyste marnotrawstwo. ‘Wimbledony’, czyli wymuskane trawniczki, to tylko dążenie za modą przywiezioną zza oceanu, która tam trafiła z Wielkiej Brytanii. Daliśmy się wszyscy wkręcić w to, że tak to ma wyglądać” – mówiła w rozmowie ze SmogLabem Agnieszka Nowak z Fundacji Łąka.

Wskazuje się przy tym szeroką gamę zalet zawieszenia koszenia. “Jeśli roślina ma szorstkie, lepkie liście, jest bardziej rozłożysta, to lepiej wyłapuje pyły, powstrzymuje parowanie, zacienia glebę. Może więc pomóc zapobiegać smogowi i suszy” – zwracała uwagę Nowak. Więcej na ten temat przeczytać można TUTAJ.

_

Zdjęcie: Olha Trotsenko / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.