List otwarty laureatów Pokojowej Nagrody Nobla popierający Globalny Strajk Klimatyczny

1537
3
Podziel się:
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Panuje powszechne przekonanie że mądrość przychodzi z wiekiem, jednak gdy przychodzi do stawienia czoła największemu kryzysowi stojącemu dziś przed ludzkością, to młodzi ludzie wnoszą bardzo potrzebne poczucie moralnej jasności i przekonanie o bezwzględnej pilności sprawy.

Wiedzieliśmy o kryzysie klimatycznym od dekad. Mimo to, rok po roku nie podejmowaliśmy przejścia do bardziej bezpiecznych, czystych i odnawialnych źródeł energii które powinny zasilać dwudziesty pierwszy wiek. Zamiast tego, nasi liderzy naciskali na rozszerzanie eksploatacji ropy, gazu i węgla bez żadnego planu na zakończenie naszej zależności od tych niszczących planetę źródeł energii.

Międzynarodowy Panel o Zmianie Klimatycznej mówi że mamy niewiele ponad dekadę na transformację naszych systemów energetycznych. Niektóre nowsze badani sugerują że czasu jest nawet mniej. Gdziekolwiek nie spojrzymy, widać oznaki katastrofy: Amazonia płonie, milion gatunków zwierząt i roślin są zagrożone wyginięciem, bezprecedensowe powodzie, susze i upały , a także konflikty które zazwyczaj za nimi podążają – powodują utratę żyć ludzkich.

Nasze listy i słowa raczej nie zmienią świata. Ale siła młodzieżowych strajków klimatycznych może. Zawiedliśmy jako strażnicy naszej planety. Mimo że jesteśmy zawiedzeni że musiało do tego dojść, jesteśmy też bardzo wdzięczni za to że nasze dzieci i wnuki okazały się zdolne rzucić godne wyzwanie naszej generacji przywódców.

Czas na retorykę i niedostateczne działania się skończył. Nie możemy już cieszyć się luksusem małych kroków ku słusznemu celowi.

Jako laureaci Nagrody Nobla z wielu dziedzin i dróg życiowych, stoimy dziś w niezłomnej solidarności z Globalnym Strajkiem Klimatycznym trwającym od 20 do 27 września i z niezliczonymi młodymi ludźmi na całym świecie którzy odważnie domagają się zmiany.

Apelujemy do światowych liderów na Globalnym Szczycie Akcji Klimatycznej Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych aby wysłuchali i odpowiedzieli.

Dołączamy się do apelu aby zakończyć erę paliw kopalnych i żądamy sprawiedliwości klimatycznej dla każdego.

podpisano:

International Peace Bureau, 1910

International Friends Service Committee, 1947

Amnesty International, 1977

Adolfo Pérez Esquivel, 1980

Lech Wałęsa, 1983

International Physicians for the Prevention of Nuclear War, 1985

Carlos Filipe Ximenes Belo, 1986

Rigoberta Menchu Tum, 1992

Pugwash Conferences on Science and World Affairs, 1995

Jody Williams, 1997

International Campaign to Ban Landmines, 1997

Shirin Ebadi, 2003

Muhammad Yunus, 2006

Leymah Gbowee, 2011

Tawakkol Karman, 2011

Kailash Satyarthi, 2014

International Campaign Against Nuclear War, 2017

Angielska wersja tekstu.

***

W niedzielę w Gdańsku odbędzie się zorganizowana przez Fundację Instytut Lecha Wałęsy klimatyczna konferencja, w czasie której list zostanie odczytany. Więcej o niej przeczytacie TUTAJ. Wstęp jest wolny, a organizatorzy zapraszają, do wzięcia udziału.

Fot. Noah Labinaz/Shutterstock.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
OlaObserwatorDom na glowie Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dom na glowie
Gość

Popieram. Małe kroczki to już za mało. Zewrzyjmy szyki i pokażmy, że z nami młodymi też trzeba się liczyć.

Obserwator
Gość
Obserwator

Młody człowieku bardzo dobrze że troszczysz się o środowisko naturalne, jakość powietrza itp.. Domyślam się że jeszcze nie masz własnej rodziny i koszty utrzymania domu i ciebie ponoszą rodzice. Ponieważ większość Polaków w tym bananowym kraju na co dzień walczy o przetrwanie, o zdobycie jakichkolwiek pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb nie jestem aż tak entuzjastycznie nastawiony na próby gaszenia słońca przez ekologicznych psychopatów. Żadne dotychczasowe badania nie potwierdziły że emisja CO2 powoduje ocieplenie klimatu. Drastyczne zmniejszenie ilości CO2 w atmosferze Ziemi może spowodować poważne zaburzenia w przyrodzie. Wszystkie rośliny na naszej planecie potrzebują CO2 do prawidłowego wzrostu i innych procesów… Czytaj więcej »

Ola
Gość
Ola

Wiele niezależnych towarzystw naukowych z CAŁEGO świata mówi już od kilkudziesięciu lat, że zmiany klimatu to nie fejk news! Więc proszę nie zakłamujmy rzeczywistości. Po co kształcimy naukowców? By podważać ich badania? Prawda wiem …bolesna, zmusza do pewnego wysiłku ale nie wypierajmy tego z naszej głowy bo to niewygodne. Na razie wygrywa pieniądz, może już niedługo rozsadek… Potrzebujemy zmian systemowych na poziomie globalnym (USA, Chiny, Indie, Rosja)