List do sąsiada, który pali czym popadnie [do pobrania]

2055
5
Podziel się:
smog busko

Skawiński Alarm Smogowy na początku sierpnia przygotował „List do kopcącego sąsiada”.

Założenie akcji było bardzo proste. Działacze alarmu smogowego przygotowali wzór listu, który każdy mieszkaniec gminy mógł łatwo wydrukować i wrzucić do skrzynki trującego okolicę sąsiada.

Akcja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i poprosiliście, by przygotować podobny list, który dałoby się też wykorzystać poza Skawiną. Obiecaliśmy to zrobić. I jak obiecaliśmy, tak zrobiliśmy.

Znajdziecie go poniżej.

Drogi Sąsiedzie,

Zauważyliśmy i poczuliśmy, że z Twojego komina często wydobywa się trujący dym.

W związku z tym zakładamy, że nie wiesz zbyt wiele o fatalnym wpływie, jaki na twoje i nasze zdrowie wywiera spalanie odpadów węglowych, węgla marnej jakości oraz śmieci w domowych piecach. Zakładamy tak, bo jesteśmy przekonani, że gdybyś wiedział, to z pewnością nie robiłbyś tego nam, ani tym bardziej sobie.

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce odpowiadają za ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Zanim powiesz, że to jedynie statystyka, zwróć uwagę, że na niej się nie kończy. Związki, które wypuszczamy z kominów wrzucając do marnych pieców marne paliwo, odpowiadają także za zachorowania na astmę dziecięcą, za coraz częstsze alergie, za epidemię śmiertelnie groźnej postępującej obturacyjnej choroby płuc, za niespotykanie dużą liczbę nowotworów, ale też po prostu za drapiące gardła i oczy, za powracające zapalenia górnych dróg oddechowych i za to, że zimą nie można w spokoju wyjść na spacer. Co bardzo ogranicza nasz komfort życia.

A powodem tego Drogi Sąsiedzie jesteś właśnie Ty. I to, co wypuszczasz przez swój komin.

Ponieważ jednak jesteśmy przekonani, że robiłeś to z niewiedzy, liczymy, że teraz przestaniesz.

Jeżeli jednak robisz to pomimo wiedzy, jak bardzo szkodzisz nam wszystkim, pragniemy ci przypomnieć, że spalanie śmieci, odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości jest zagrożone karą grzywny do 5000 złotych. A ponieważ Ty świadomie szkodzisz nam, to chcąc uniknąć wymienionych powyżej problemów, będziemy musieli zgłaszać to do odpowiednich służb. Wolelibyśmy tego jednak uniknąć.

Wierzymy też, że tak się stanie i skoro już wiesz, co robisz, to przestaniesz nas truć.

Z wyrazami sympatii,

Sąsiedzi

TUTAJ można pobrać wersję dla województw, które mają uchwałę antysmogową.

A TUTAJ dla tych, które jej nie mają.

Fot. Smogowa Mapa Polski.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BeataMKtosSASAdam Sinus Skawiński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adam Sinus Skawiński
Gość

Obawiam się, ze będzie TL;DR. Bez paru obrazków i nagłówków – infograficznych, być może? – stawiam złotówki przeciw orzeszkom, że żaden palący śmieciami sąsiad nie doczyta nawet do drugiego akapitu.

SAS
Gość

Ciekawie czytać inną wersje naszej akcji – dzięki! Napewno w sezonie grzewczym ten tekst lepiej trafi. Obserwujemy (możecie wierzyć lub nie) wyraźną poprawę u tych sąsiadów, którzy skawiński list otrzymali.
Świadomość to podstawa, dla niektórych świadomość problemu, dla innych świadomość nieuchronnej kary.
Pozdrawiamy:
SAS

Ktos
Gość
Ktos

Świetna sprawa z tym listem! Zawsze trzeba zacząć od ostrzeżenia i liczyć na to, że może jednak poskutkuje. A jeśli nie, wówczas bez najmniejszych wyrzutów sumienia zgłosić odpowiednim służbom. Szczęśliwi mieszkańcy Krakowa, gdzie jest od tego Straż Miejska, współczuję mieszkańcom gmin, w których póki co nie ma kto tego sprawdzać. Oby to się zmieniło jak najszybciej.
Wydrukowałem i noszę ze sobą cały czas.

M
Gość
M

Ten list chwilę po otrzymaniu wyląduje w piecu.

Beata
Gość
Beata

Drogi SASsie, Oczywiście chwali się inicjatywa. Spójrzmy jednak na inny, bardziej społeczny a raczej antyspołeczny aspekt akcji z “listem” w roli głównej i “sąsiedzką życzliwością” a raczej chęcią odreagowania bliżej nie zdefiniowanych frustracji. Zapewniam, że doczytałam całą treść listu i rozumiem problem. Dlatego mieszkając w posesji prywatnej segreguję śmieci, ograniczam plastik, palę w piecu zakupionym z dofinansowania paliwem do tego przystosowanym, jak najbardzej legalnie kupionym. Mimo to ktoś jak mniemam “zaangażowany” wrzucił rzeczony list do skrzynki, anonimowo oczywiście. Nadmienię, że podpisałabym sie z imienia i nazwiska pod czymś co jest prawdą i co popieram. To tak na marginesie. Na tym… Czytaj więcej »