Udostępnij

List do sąsiada, który pali czym popadnie [do pobrania]

15.11.2017

Skawiński Alarm Smogowy na początku sierpnia przygotował „List do kopcącego sąsiada”.

Założenie akcji było bardzo proste. Działacze alarmu smogowego przygotowali wzór listu, który każdy mieszkaniec gminy mógł łatwo wydrukować i wrzucić do skrzynki trującego okolicę sąsiada.

Akcja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i poprosiliście, by przygotować podobny list, który dałoby się też wykorzystać poza Skawiną. Obiecaliśmy to zrobić. I jak obiecaliśmy, tak zrobiliśmy.

Znajdziecie go poniżej.

Drogi Sąsiedzie,

Zauważyliśmy i poczuliśmy, że z Twojego komina często wydobywa się trujący dym.

W związku z tym zakładamy, że nie wiesz zbyt wiele o fatalnym wpływie, jaki na twoje i nasze zdrowie wywiera spalanie odpadów węglowych, węgla marnej jakości oraz śmieci w domowych piecach. Zakładamy tak, bo jesteśmy przekonani, że gdybyś wiedział, to z pewnością nie robiłbyś tego nam, ani tym bardziej sobie.

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce odpowiadają za ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Zanim powiesz, że to jedynie statystyka, zwróć uwagę, że na niej się nie kończy. Związki, które wypuszczamy z kominów wrzucając do marnych pieców marne paliwo, odpowiadają także za zachorowania na astmę dziecięcą, za coraz częstsze alergie, za epidemię śmiertelnie groźnej postępującej obturacyjnej choroby płuc, za niespotykanie dużą liczbę nowotworów, ale też po prostu za drapiące gardła i oczy, za powracające zapalenia górnych dróg oddechowych i za to, że zimą nie można w spokoju wyjść na spacer. Co bardzo ogranicza nasz komfort życia.

A powodem tego Drogi Sąsiedzie jesteś właśnie Ty. I to, co wypuszczasz przez swój komin.

Ponieważ jednak jesteśmy przekonani, że robiłeś to z niewiedzy, liczymy, że teraz przestaniesz.

Jeżeli jednak robisz to pomimo wiedzy, jak bardzo szkodzisz nam wszystkim, pragniemy ci przypomnieć, że spalanie śmieci, odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości jest zagrożone karą grzywny do 5000 złotych. A ponieważ Ty świadomie szkodzisz nam, to chcąc uniknąć wymienionych powyżej problemów, będziemy musieli zgłaszać to do odpowiednich służb. Wolelibyśmy tego jednak uniknąć.

Wierzymy też, że tak się stanie i skoro już wiesz, co robisz, to przestaniesz nas truć.

Z wyrazami sympatii,

Sąsiedzi

TUTAJ można pobrać wersję dla województw, które mają uchwałę antysmogową.

A TUTAJ dla tych, które jej nie mają.

Fot. Smogowa Mapa Polski.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.