List do sąsiada, który pali czym popadnie [do pobrania]

8268
5
Podziel się:
smog busko

Skawiński Alarm Smogowy na początku sierpnia przygotował „List do kopcącego sąsiada”.

Założenie akcji było bardzo proste. Działacze alarmu smogowego przygotowali wzór listu, który każdy mieszkaniec gminy mógł łatwo wydrukować i wrzucić do skrzynki trującego okolicę sąsiada.

Akcja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i poprosiliście, by przygotować podobny list, który dałoby się też wykorzystać poza Skawiną. Obiecaliśmy to zrobić. I jak obiecaliśmy, tak zrobiliśmy.

Znajdziecie go poniżej.

Drogi Sąsiedzie,

Zauważyliśmy i poczuliśmy, że z Twojego komina często wydobywa się trujący dym.

W związku z tym zakładamy, że nie wiesz zbyt wiele o fatalnym wpływie, jaki na twoje i nasze zdrowie wywiera spalanie odpadów węglowych, węgla marnej jakości oraz śmieci w domowych piecach. Zakładamy tak, bo jesteśmy przekonani, że gdybyś wiedział, to z pewnością nie robiłbyś tego nam, ani tym bardziej sobie.

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce odpowiadają za ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Zanim powiesz, że to jedynie statystyka, zwróć uwagę, że na niej się nie kończy. Związki, które wypuszczamy z kominów wrzucając do marnych pieców marne paliwo, odpowiadają także za zachorowania na astmę dziecięcą, za coraz częstsze alergie, za epidemię śmiertelnie groźnej postępującej obturacyjnej choroby płuc, za niespotykanie dużą liczbę nowotworów, ale też po prostu za drapiące gardła i oczy, za powracające zapalenia górnych dróg oddechowych i za to, że zimą nie można w spokoju wyjść na spacer. Co bardzo ogranicza nasz komfort życia.

A powodem tego Drogi Sąsiedzie jesteś właśnie Ty. I to, co wypuszczasz przez swój komin.

Ponieważ jednak jesteśmy przekonani, że robiłeś to z niewiedzy, liczymy, że teraz przestaniesz.

Jeżeli jednak robisz to pomimo wiedzy, jak bardzo szkodzisz nam wszystkim, pragniemy ci przypomnieć, że spalanie śmieci, odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości jest zagrożone karą grzywny do 5000 złotych. A ponieważ Ty świadomie szkodzisz nam, to chcąc uniknąć wymienionych powyżej problemów, będziemy musieli zgłaszać to do odpowiednich służb. Wolelibyśmy tego jednak uniknąć.

Wierzymy też, że tak się stanie i skoro już wiesz, co robisz, to przestaniesz nas truć.

Z wyrazami sympatii,

Sąsiedzi

TUTAJ można pobrać wersję dla województw, które mają uchwałę antysmogową.

A TUTAJ dla tych, które jej nie mają.

Fot. Smogowa Mapa Polski.

Podziel się: