Udostępnij

Lodowce na „trzecim biegunie” topnieją 10 razy szybciej. Zagrożone dostawy wody dla milionów ludzi

08.01.2022

Najnowsze wyniki badań ostrzegają przed postępującym topnieniem lodowców w Himalajach. Wraz z ociepleniem planety proces znacząco przyspiesza, co stanowi niebezpieczeństwo dla dostaw wody w regionie. Tempo zmian już przekracza wszystko, co można było zaobserwować tam na przestrzeni wieków. Himalajskie lodowce topnieją co najmniej 10-krotnie szybciej, niż w poprzednich stuleciach.

Ustalenia międzynarodowego zespołu badaczy przynoszą niepokojące wnioski na temat przyszłości regionu Himalajów. Tamtejsze lodowce w ostatnich dekadach topnieją bowiem co najmniej 10-krotnie szybciej niż miało to miejsce w ostatnich kilkuset latach. Naukowcy podkreślają, że zmiany będą szczególnie dotkliwe dla lokalnych społeczności, dla których proces ten oznacza zagrożenie bezpieczeństwa dostaw wody.

Wyniki ich badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports”.

„Nasze odkrycia wyraźnie pokazują, że obecnie lodowce himalajskie zanikają w tempie co najmniej dziesięciokrotnie większym niż średnie tempo w przeszłości. Przyspieszenie to pojawiło się dopiero w ciągu ostatnich kilku dekad i zbiega się ze zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka” – powiedział w oświadczeniu dr Jonathan Carrivick z University of Leeds, współautor badania.

Czytaj także: Przetłumaczono część raportu klimatycznego. „Podsumowanie dla decydentów”

Lodowce na „trzecim biegunie” coraz szybciej topnieją

„Ludzie w regionie już widzą zmiany, które wykraczają poza wszystko, co można było zaobserwować na przestrzeni wieków. Zmiany przyspieszają i będą miały znaczący wpływ na całe regiony i narody” – komentuje współautor badania, dr Simon Cook z University of Dundee.

Himalaje posiadają trzeci co do wielkości zasób lodu na planecie, po Antarktydzie i Arktyce. Dlatego region ten bywa nazywany „trzecim biegunem”. Przyspieszenie topnienia tamtejszych lodowców będzie mieć znaczenie dla społeczności zamieszkujących tereny wzdłuż rzek Brahmaputra, Ganges i Indus.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Sergej Onyshko / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.