Udostępnij

Powódź zagraża tysiącom mieszkańców. Spowoduje ją nie ulewa, a topniejący lodowiec

16.02.2021

Po raz pierwszy naukowcom udało się wykazać, że za wzrost ryzyka powodziowego w konkretnej górskiej miejscowości odpowiada zmiana klimatu, powodująca topnienie lodowców. Badanie, którego wyniki opublikowano właśnie w „Nature Geoscience”, dostarcza dowodów również w głośnym procesie przeciwko gigantowi energetycznemu.

Miasto Huaraz w peruwiańskich Andach leży na wysokości 3 tys. metrów. Ponad kilometr wyżej znajduje się jezioro Palcacocha, które coraz bardziej zagraża wylaniem i tym samym bezpieczeństwu mieszkańców miasta. Naukowcom z uniwersytetów w Oksfordzie i Waszyngtonie udało się właśnie potwierdzić , że za wzrost ryzyka powodziowego odpowiada tam bezpośrednio zmiana klimatu. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Geoscience„.

Dzięki metodzie opracowanej przez prof. Gerarda Roe z University of Washington wykazano, że opady deszczu w regionie praktycznie nie uległy zmianie. Za napływ wód do jeziora odpowiada topniejący górski lodowiec. Jego wycofywanie się to z kolei w niemal 95 proc. skutek wzrostu średnich temperatur w regionie.

Czytaj także: Zdobywca K2 apeluje o ochronę klimatu. Bez niej górskie lodowce sobie nie poradzą

„Na całym świecie cofanie się lodowców górskich jest jednym z najwyraźniejszych wskaźników zmian klimatycznych. Powodzie, które pojawiają się [w związku z tym – przyp. red.], zagrażają społecznościom w wielu regionach górskich, ale ryzyko to jest szczególnie poważne w Huaraz” – powiedział w oświadczeniu prof. Roe.

Topnienie lodowców: kto jest winny?

W ostatnich 40 latach obszar akwenu powiększył się aż ośmiokrotnie. Obawy o bezpieczeństwo mieszkańców nie są bezzasadne, ponieważ już raz doszło tam do katastrofy przez topnienie lodowców.

Gdy w 1941 roku do jeziora trafił odłamany fragment lodowca, powódź spowodowała śmieć od 1800 do nawet 5000 osób.

Czytaj także: “Himalajskie tsunami” po pęknięciu lodowca. Potężna lawina w Indiach, są ofiary śmiertelne

W związku z zagrożeniem powodziowym w regionie od lat toczy się bezprecedensowy proces.

Pozwaną stroną jest niemiecki koncern energetyczny RWE. Jeden z rolników, którego dom może ulec zniszczeniu w razie powodzi, domaga się 20 tys. euro dla lokalnej społecznych. Dlaczego pozywa akurat firmę z Europy? Jak tłumaczył prawie sześć lat temu, kiedy proces startował, chce pokazać, że emisje CO2 mają globalny wpływ na środowisko. A wielkie koncerny muszą brać odpowiedzialność za swoje działania.

„The Guardian” podaje, że kwota ta stanowi 0,47 proc. szacowanych kosztów, które zostaną wydane na wzmocnienia przeciwpowodziowe i system ostrzegania mieszkańców. 0,47 proc. to szacunkowy udział koncernu RWE w antropogenicznych emisjach CO2 na świecie w latach 1751-2010 – wynika z raportu opublikowanego w 2013 roku.

_

Z pełnymi wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Marcos Terra

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.