Udostępnij

Łódź nie potrafi odpowiedzieć na wniosek o informację w sprawie smogu

09.01.2017

Wysłałem do Urzędu Miasta Łódź wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Pytałem o to, w jaki sposób Łódź dbała dotąd i zamierza dbać w przyszłości o jakość swojego powietrza. Poza, oczywiście, tym, że  stacja pomiarowa mierząca smog z samochodów stoi na ulicy, na której jest zakaz wjazdu.
Odpowiedź, którą otrzymałem, muszę powiedzieć, nieco mnie zaskoczyła. Zdążyłem się już bowiem odzwyczaić od urzędników, którzy pielęgnują carskie tradycje urzędnicze i obywatela chcą zbyć, a nie mu pomóc.
Warto wiec łódzkiemu magistratowi podpowiedzieć, jak to się robi gdzie indziej, bo w tym wypadku zawstydzić go powinna nawet niewielka małopolska Skała, która potrafiła w przyzwoity sposób odpowiedzieć na dokładnie takie samo pytanie. Odpowiedź jest, na szczęście, krótka.
Na szczęście, bo jest to arcydzieło urzędowej sztuki epistolarnej i trudno byłoby przeczytać więcej.
Zobaczcie zresztą sami:
 width=
 
Patrząc na to wypada więc wspomóc łódzkich urzędników, bo ci – ewidentnie – nie wiedzą w jaki sposób komunikować się z żądnymi informacji obywatelami. Za wzór dla wojewódzkiego miasta może w tym wypadku posłużyć na przykład powiatowy Nowy Targ, któremu zadałem te same pytania i który nie wstydził się udzielić obszernej odpowiedzi, z której można wyczytać, że smogiem zajmuje się za mało.
Drodzy łódzcy urzędnicy. Tak na wnioski o informację publiczną odpowiada się w Nowym Targu:

Jednak, gdyby miasto powiatowe stanowiło dla was za wysokie progi, to wzorów można poszukać też na poziomie gminnym. Ot na przykład w Skale, która jest od pewnego czasu miasteczkiem znanym na całym świecie i także udzieliła odpowiedzi, która powinna zawstydzić łódzki magistrat. Można z niej nie tylko coś wyczytać, ale też zadać sobie pytanie o to, co nawierzchnia dróg gminnych ma do jakości powietrza.


Z łódzkiej odpowiedzi nie da się wyczytać nic, bo jest to informacja, której udzielono po to, żeby jej nie udzielić.
Ale jednocześnie pytającego obywatela mieć z głowy.
Choć można oczywiście wyciągnąć z tego i taki wniosek, że Łódź nie ma co napisać, bo w Łodzi smogu nie ma, więc się z nim po prostu nie walczy.
Tylko, że jest.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.