Udostępnij

Łódź nie potrafi odpowiedzieć na wniosek o informację w sprawie smogu

16.01.2024

Wysłałem do Urzędu Miasta Łódź wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Pytałem o to, w jaki sposób Łódź dbała dotąd i zamierza dbać w przyszłości o jakość swojego powietrza. Poza, oczywiście, tym, że  stacja pomiarowa mierząca smog z samochodów stoi na ulicy, na której jest zakaz wjazdu.
Odpowiedź, którą otrzymałem, muszę powiedzieć, nieco mnie zaskoczyła. Zdążyłem się już bowiem odzwyczaić od urzędników, którzy pielęgnują carskie tradycje urzędnicze i obywatela chcą zbyć, a nie mu pomóc.
Warto wiec łódzkiemu magistratowi podpowiedzieć, jak to się robi gdzie indziej, bo w tym wypadku zawstydzić go powinna nawet niewielka małopolska Skała, która potrafiła w przyzwoity sposób odpowiedzieć na dokładnie takie samo pytanie. Odpowiedź jest, na szczęście, krótka.
Na szczęście, bo jest to arcydzieło urzędowej sztuki epistolarnej i trudno byłoby przeczytać więcej.
Zobaczcie zresztą sami:
 width=
 
Patrząc na to wypada więc wspomóc łódzkich urzędników, bo ci – ewidentnie – nie wiedzą w jaki sposób komunikować się z żądnymi informacji obywatelami. Za wzór dla wojewódzkiego miasta może w tym wypadku posłużyć na przykład powiatowy Nowy Targ, któremu zadałem te same pytania i który nie wstydził się udzielić obszernej odpowiedzi, z której można wyczytać, że smogiem zajmuje się za mało.
Drodzy łódzcy urzędnicy. Tak na wnioski o informację publiczną odpowiada się w Nowym Targu:

Jednak, gdyby miasto powiatowe stanowiło dla was za wysokie progi, to wzorów można poszukać też na poziomie gminnym. Ot na przykład w Skale, która jest od pewnego czasu miasteczkiem znanym na całym świecie i także udzieliła odpowiedzi, która powinna zawstydzić łódzki magistrat. Można z niej nie tylko coś wyczytać, ale też zadać sobie pytanie o to, co nawierzchnia dróg gminnych ma do jakości powietrza.


Z łódzkiej odpowiedzi nie da się wyczytać nic, bo jest to informacja, której udzielono po to, żeby jej nie udzielić.
Ale jednocześnie pytającego obywatela mieć z głowy.
Choć można oczywiście wyciągnąć z tego i taki wniosek, że Łódź nie ma co napisać, bo w Łodzi smogu nie ma, więc się z nim po prostu nie walczy.
Tylko, że jest.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.