Udostępnij

Lokalne Alarmy Smogowe zmieniają Polskę. Powstał specjalny program

29.02.2024

W ostatnich trzech latach do Polskiego Alarmu Smogowego dołączyło aż 18 nowych organizacji z całego kraju. Wszystko dzięki wsparciu Akademii Alarmów Smogowych. Jej celem jest pomoc w inicjowaniu oddolnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. A dokładniej wsparcie, dzięki któremu powstają kolejne lokalne alarmy smogowe oraz rozwój już istniejących inicjatyw. PAS zachęca kolejnych lokalnych mieszkańców do działań i włączenia się do antysmogowej społeczności.

Akademia Alarmów Smogowych to inicjatywa nastawiona na wsparcie oraz rozwój społecznego zaangażowania w walkę o czyste powietrze w Polsce. Pomoc służyła zarówno aktywizacji obywateli do zawiązywania nowych alarmów smogowych, jak i wspieraniu działalności już istniejących organizacji.

W ramach projektu oferowano m.in. wsparcie prawne i eksperckie. Organizowano szkolenia, webinary oraz spotkania stacjonarne służące wymianie wiedzy i doświadczeń.

Siła lokalsów

– Dbamy o dietę, aktywność  fizyczną, odpoczynek. A zapominamy, że równie ważne jest to, czym oddychamy i jakie powietrze dostarczamy do swojego organizmu – mówi Sylwia, aktywistka z Łowicza. Współtworzona przez nią lokalna inicjatywa dołączyła do Polskiego Alarmu Smogowego przy wsparciu Akademii. – Razem zwyczajnie możemy więcej. Akademia Alarmów Smogowych bardzo pomogła mi w początkach działalności. Teraz mam więcej pomysłów na antysmogowe akcje  – podkreśla.

Pani Sylwia prowadzi szkolenia antysmogowe w szkołach. Buduje też dialog z samorządem, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza w jej regionie. Stara się przy tym przede wszystkim podnosić świadomość mieszkańców na temat wpływu smogu na zdrowie.

– Całą siłą lokalnych alarmów smogowych, które przystępują do PAS jest to, że każdy z nich szyje działania na własne potrzeby. My nie mamy gotowej recepty na to, co u kogo zadziała. Gminy są na bardzo różnych poziomach działań antysmogowych. Niektóre nie robią nic, inne już coś zaczęły, niektóre robią dużo. Bycie mieszkańcem danej miejscowości daje bardzo duże pojęcie na temat lokalnej sytuacji – mówi SmogLabowi Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Początkujących trudno równać z Warszawą lub tym bardziej z Krakowem. Nasza rozmówczyni zauważa także, że kampanie sprawdzające się w dużych miastach nie odniosą pożądanych efektów na wsi, która dopiero zaczyna walkę ze smogiem.

Akademia Alarmów Smogowych była trzyletnim projektem, koordynowanym przez Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy. Mimo jego zakończenia PAS nadal zachęca do aktywizacji i zawiązywania lokalnych inicjatyw. Ogólnopolska organizacja służy wiedzą, ale oferuje też środki finansowe na własne działania w ramach projektu „Nasze Powietrze”.

Aż 18 nowopowstałych inicjatyw. Akademia dała nowe możliwości

Wsparcie oferowane lokalnym aktywistom w ramach Akademii przyniosło wymierne efekty. W trakcie realizacji projektu do Polskiego Alarmu Smogowego dołączyło 18 nowych oddolnych inicjatyw.

 class=
Akademia organizuje także warsztaty. Fot. PAS

W przypadku trzech już istniejących lokalnych alarmów smogowych doszło do znaczącej aktywizacji mieszkańców. Wsparcie dotyczyło:

  • Możliwości skorzystania z wiedzy oraz wsparcia eksperckiego w ramach Poradni Antysmogowej prowadzonej przez Krakowski Alarm Smogowy;
  • Poradni Prawnej, w ramach której członkowie lokalnych alarmów smogowych mogli korzystać ze wsparcia Partnera Projektu, wyspecjalizowanej prawniczej organizacji pozarządowej o profilu ekologiczno prawnym — Fundacji Frank Bold;
  • Dostępu do Przewodnika Aktywisty Antysmogowego — podręcznik składa się z praktycznych wskazówek na temat tego, jak prowadzić skuteczne działania antysmogowe; zawiera też informacje o dotychczasowych kampaniach antysmogowych prowadzonych w przestrzeni publicznej, ale też pokazuje skuteczne działania, jakie mogą być prowadzone w gminach;
  • Możliwości uczestnictwa w webinarach dotyczących ochrony powietrza, wpływu smogu na zdrowie, jak również prawnych aspektów ochrony powietrza, w spotkaniach stacjonarnych i w skoordynowanych wydarzeniach mających podkreślić problem jakości powietrza.

– Poprzez znaczne wzmocnienie lokalnych grup zaangażowanych w ochronę powietrza, możliwe będzie zwiększenie wpływu na krajową, regionalną oraz lokalną politykę antysmogową. Finalnie przyczyni się to do poprawy jakości powietrza, jakim oddychamy – tłumaczy Ewa Lutomska z PAS.

Zdjęcie tytułowe: PAS

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.