Udostępnij

Lubelska uchwała antysmogowa nie pomoże w walce ze smogiem? „Niewiele wnosi”

15.10.2020

Województwo lubelskie jako jedno z ostatnich nie ma swojej uchwały antysmogowej. W tym roku ma to się zmienić. Ekolodzy uważają jednak, że projekt regionalnych władz nie uratuje Lubelszczyzny przed smogiem, a „kopciuchy” we wschodniej Polsce mogą działać jeszcze wiele lat.

Lubelskie nie ma szczęścia do antysmogowego prawa. W zeszłym roku projekt uchwały mającej poprawić stan powietrza został odrzucony przez wojewódzkich radnych. Powód: ubóstwo energetyczne, które nie pozwalałoby mieszkańcom sprostać wymaganiom nowego prawa. A to, jak większość tego typu uchwał, zakazywałoby używania najniższej jakości węgla w najgorszych piecach, tzw. „kopciuchach”. Praca nad dokumentem trwała długo, przygotowany został jeszcze przez poprzednią większość w wojewódzkim sejmiku. Po utracie władzy w regionie przez koalicję PO-PSL odrzuciła go Zjednoczona Prawica.

Czytaj także: Małopolskie pierwszym województwem z zakazem finansowania kotłów węglowych


W tym roku sejmik podchodzi do antysmogowego prawa po raz drugi. Lubelskie jest jednym z trzech ostatnich województw bez takiej uchwały, przez co władze narażają się na krytykę ze strony aktywistów ekologicznych. Lista ich zarzutów jest jednak długa, a dotyczą one przede wszystkim marnej jakości pieców, które wciąż będą dopuszczone do użytku w regionie.

– Wszystkie kotły centralnego ogrzewania i te ogrzewające wodę użytkową za sześć lat będą musiały spełniać parametry piątej klasy. Na tym jednak kończy się ingerencja w sprzęt. Pozostałe instalacje są pominięte, a chodzi między innymi o piece kaflowe, kozy, kominki z płaszczem wodnym- mówi Krzysztof Gorczyca z lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Efekt będzie taki, że nawet za siedem lat tysiące pozaklasowych urządzeń będzie nadal w użyciu.

Czytaj również: Najgroźniejszy składnik smogu. Mniejsze od PM2,5 nanocząsteczki nie są w ogóle monitorowane

Kolejnym problemem są ograniczenia w używaniu materiałów spalanych w piecach. Gorczyca pozytywnie ocenia propozycję zakazu używania do ogrzewania mokrego drewna. To jednak koniec pozytywów.

– Cała reszta jest jedynie przeniesieniem do tekstu projektu szeroko krytykowanych norm z rozporządzenia ministra energii sprzed dwóch. Co prawda w tym roku wyeliminowany został najbardziej emisyjny miał, ale wciąż dopuszcza bardzo emisyjne sorty węgla o dużej wilgotności i zawartości popiołu – przekonuje Gorczyca.

Jak dodaje działacz, na rynku wciąż jest węgiel o zawartości 1,8 proc. siarki. Towarzystwo dla Natury i Człowieka chciało, by lubelskie wprowadziło dwa razy bardziej rygorystyczną normę.

– W sumie uchwała w obecnym kształcie niewiele by wniosła – mówi aktywista, który postuluje również m.in. zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach w dni z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych.

Wojewódzkie władze bronią swojej uchwały, twierdząc, że ministerialne wytyczne dla sprzedawców węgla wystarczą.

– Ja jestem zwolennikiem małych kroków, które idą w dobrym kierunku. Nie chodzi o to, żeby narzucać rozwiązania, które mogą zostać niezaakceptowane przez społeczeństwo – mówił „Dziennikowi Wschodniemu” członek zarządu województwa Sebastian Trojak. Jednocześnie polityk przypomniał, że w 2019 roku w województwie wartości stężeń pyłów PM10 i PM2,5 nie przekroczyły średniorocznych norm. Gorczycy to nie przekonuje. Jak mówi, zeszły rok jest jedynie wyjątkiem od wieloletniej reguły.

O ostatecznym brzmieniu antysmogowych przepisów zdecydują radni wojewódzkiego sejmiku.

Źródło zdjęcia: g_art08 / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.