Udostępnij

Łupki szkodzą powietrzu. Szczelinowanie zwiększa emisję m.in. tlenków azotu i LZO

30.11.2018

Brytyjski rząd „zakopał” raport, z którego wynika, że szczelinowanie hydrauliczne przyczynia się do poważnego wzrostu zanieczyszczeń powietrza. Dokument został ujawniony dopiero po trzech latach od momentu powstania – już po zatwierdzeniu nowych ram prawnych dotyczących wydobycia gazu łupkowego i przyznaniu pierwszej koncesji na fracking.
Powietrze na Wyspach jest znacznie świeższe niż nad Wisłą, ale atmosfera polityczna również ulega zanieczyszczeniom. Wskazuje na to los raportu zatytułowanego „Potential Air Quality Impacts of Shale Gas Extraction in the UK” przygotowanego przez ekspertów Air Quality Expert Group, komitetu doradzającego brytyjskiemu rządowi w sprawach związanych z jakością powietrza. Na ministerialne biurka dokument trafił jeszcze w 2015 r. Światło dzienne ujrzał jednak dopiero pod koniec lipca br. Trzy dni po tym, jak brytyjski rząd udzielił firmie Cuadrilla koncesji na wydobycie gazu łupkowego – pierwszej od momentu przyjęcia nowych regulacji prawnych w tym zakresie.

Gwałtowny wzrost emisji

Z wyliczeń zawartych w opracowaniu wynika, że przedsięwzięcie obejmujące 400 studni gazowych doprowadziłoby do zwiększenia krajowej emisji tlenków azotu o 1–4 proc., a lotnych związków organicznych (więcej na ich temat można przeczytać TUTAJ) o 1–3 proc. Wzrost jest znaczący, bo 400 studni to niewielka liczba. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych liczba aktywnych studni gazowych wynosi 500 tys. Oczywiście skutki frackingu nie rozkładałyby się równomiernie na wszystkie regiony kraju – kilkuprocentowy wzrost w ujęciu ogólnym to jedynie statystyka. Jak podkreślają autorzy raportu, szczelinowania wywiera znacznie większy negatywny wpływ na lokalną atmosferę, niż wynika to z uśrednionych wskaźników. – Poza samym frackingiem do zanieczyszczeń powietrza przyczynia się szereg procesów związanych z działaniem przedsiębiorstw wydobywczych, m.in. wykorzystanie dieslowskich agregatów prądotwórczych czy intensywny ruch samochodów ciężarowych – mówi prof. Paul Monks z Uniwersytetu w Leicester, współautor raportu i przewodniczący AQEG.

Czy w Polsce przybędzie źródeł zanieczyszczeń?

Od udostępnienia raportu brytyjskiemu rządowi minęły trzy lata, ale zawarte w nim wnioski nie straciły na aktualności. Tym bardziej że według niektórych szacunków liczba studni gazowych w Wielkiej Brytanii ma docelowo sięgnąć 12,5 tys., co mogłoby dramatycznie pogorszyć jakość powietrza na Wyspach, głównie w rejonach odwiertów. Jednak zdaniem rzecznika brytyjskiego ministerstwa środowiska raport nie jest do końca wiarygodny, bo… opiera się na danych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Trudno te wyjaśnienia traktować poważnie, tym jednak, co zdecydowanie należy wziąć serio, jest groźba analogicznych konsekwencji środowiskowych związanych z planowanym wydobyciem gazu łupkowego w Polsce.
W 2011 r. amerykańska agencja rządowa opublikowała raport informujący, że w naszym kraju znajdują się największe w Europie złoża gazu łupkowego. Kolejne analizy nie potwierdziły tych rewelacji i temat przycichł, m.in. z powodu braku odpowiedniego prawodawstwa regulującego eksploatację złóż, jednak co pewien czas powraca w doniesieniach medialnych. Pozyskiwanie gazu z łupków przedstawiane jest jako szansa na zwiększenie energetycznej niezależności Polski od dostaw z zewnątrz. I choć trudno tej argumentacji odmówić zasadności, to jednak należy wziąć pod uwagę koszty ekologiczne frackingu. Powszechnie znane są kwestie związane z zanieczyszczeniem wód gruntowych i powierzchniowych spowodowanym szczelinowaniem. Raport AQEG przypomina, że problem dotyczy również stanu powietrza. Zielone światło dla wydobyciu łupków mogłoby dodatkowo obniżyć jego katastrofalną jakość nad Wisłą.
Fot. Flickr/WildEarth Guardians.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.