Udostępnij

Macron zapowiada inwestycje w małe reaktory SMR. Mają powstać do 2030

14.10.2021

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział inwestycje w modułowe reaktory SMR. Wsparcie w wysokości miliarda euro ma być częścią programu „France 2030”, wzmacniającego gospodarkę po pandemii. Technologia SMR, rozwijana przez grupę krajowych firm, ma szansę stać się francuskim produktem eksportowym, jak również znaleźć zastosowanie w tamtejszej energetyce. Według krytyków małe reaktory mogą nie zdążyć powstać na tyle szybko, by pomóc w walce z kryzysem klimatycznym.

Na sześć miesięcy przed planowanymi wyborami prezydenckimi Emmanuel Macron ogłosił plan inwestycyjny „France 2030”, który zrealizować chce jego rząd. Celem ma być wzmocnienie francuskiego przemysłu, poprzez wsparcie nowoczesnych sektorów związanych m.in. z energetyką, elektroniką i biotechnologią. Podczas przemówienia zwracał uwagę na rolę innowacyjności w przemyśle, która miałaby wzmocnić „produkcyjną niezależność Francji i Europy”.

Czytaj także: Kolejne kraje rezygnują z atomu. Zastępują go gazem i… węglem, od którego musimy odchodzić

Małe reaktory przyszłością energetyki?

Jednym z elementów planu „France 2030” mają być inwestycje w modułowe reaktory SMR, na które przewidziano miliard euro. Technologia ta miałaby być alternatywą wobec dużych elektrowni jądrowych. Jak mówił Macron, „celem numer jeden jest wprowadzenie we Francji do 2030 roku innowacyjnych reaktorów jądrowych na małą skalę, wraz z lepszą gospodarką odpadami [nuklearnymi]”. Wskazuje to, że jego rząd rozważa ponowne zwiększanie udziału energii jądrowej w miksie energetycznym kraju.

Komentujący na łamach francuskiej prasy zauważają ponadto, że reaktory SMR mogą być produktem eksportowym. W wielu krajach rośnie bowiem zainteresowanie tego rodzaju rozwiązaniem. Pojawiają się jednak głosy, że inżynierowie we Francji są nieco w tyle za konkurencją ze Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

Czytaj także: Specustawa jądrowa do konsultacji. Inwestycje w atom mają być łatwiejsze

SMR. Za późno, by pomóc w ochronie klimatu?

Pomysł inwestycji w energetykę jądrową skrytykowała część aktywistów ekologicznych. Nicolas Nace z Greenpeace France powiedział „Paris Normandie”, że SMR może być gotowy „w najlepszym razie w 2035 oku, o wiele za późno, aby zareagować na kryzys klimatyczny”.

Póki co, najbardziej zaawansowanym projektem SMR we Francji jest reaktor „Nuward”. Rozwija go grupa instytucji z państwowym koncernem EDF na czele. Co ciekawe, ten sam koncern złożył w tym tygodniu niewiążącą propozycję Polsce, w sprawie budowy dużych reaktorów, zwanych EPR. Oferta zakłada budowę od 4 do 6 reaktorów o mocy 6,6-9,9 GWe. O ile planowane rządowe inwestycje najprawdopodobniej dotyczą „dużego atomu”, zainteresowanie małymi reaktorami SMR wyraziły w ostatnim czasie spółki, takie jak KGHM, Orlen czy ZE PAK.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.