Udostępnij

Jak oszczędzić 400 mln litrów ropy dziennie i psuć plany Putinowi? Wystarczy kilka kroków

12.06.2023

Plan Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) przedstawia rozwiązania, które można wprowadzić w życie w kilka miesięcy. Dzięki nim zużycie ropy spadłoby nawet o 2,7 milionów baryłek dziennie. Każda baryłka to ok. 159 litrów.

10 punktów przygotowanych przez MAE to odpowiedź na kryzys paliwowy, którego doświadczamy. Inwazja Rosji na Ukrainę dodatkowo go zaostrzyła. Ropa jest też jednym z fundamentów finansowania zbrodniczych działań przez Putina. Co trzeba zrobić, aby zmniejszyć jej użycie?

Wśród swoich propozycji MEA wskazuje kilka konkretnych rozwiązań. To m.in. redukcja dopuszczalnej prędkości na autostradach o minimum 10 km/h czy zachęcanie do pracy zdalnej przez trzy dni w tygodniu. Wśród działań możliwych do wprowadzenia na poziomie miast znajdziemy niedziele bez samochodu. MEA chciałaby też, aby lokalne władze promowały transport zbiorowy przez obniżanie jego ceny oraz zachęcanie do mikromobilności: spacerów, jazdy na rowerze.

Jeżeli chcemy obniżyć zużycie ropy w skali globu, do głównego nurtu musi wrócić car-sharing, czyli idea współdzielenia przejazdów. Nogę z gazu powinni zdjąć kierowcy ciężarówek, którzy odpowiadają za większość zużycia oleju napędowego. 10-punktowy plan przewiduje też alternatywy dla podróży samochodem w postaci nocnych pociągów, spotkania online zamiast podróży służbowych oraz więcej samochodów elektrycznych na drogach.

Prognozy agencji wskazują, że dzięki tym działaniom można zaoszczędzić 2,7 mln baryłek ropy dziennie.

 class=

MAE i oszczędzanie ropy – co z embargiem?

Przypomnijmy – wraz z końcem ubiegłego roku Unia Europejska nałożyła embargo na rosyjską ropę oraz paliwa rafinowane. Ta jednak wciąż trafia do Europy przez Indie. Bloomberg podał w kwietniu 2023 r., że w ten sposób na stary kontynent może trafiać 360 tys. baryłek dziennie.

  • Dostawy do UE stanowiły prawie połowę rosyjskiego eksportu ropy na początku 2022 r. To się jednak zmieniło. Samo ogłoszenie planów na embargo, oraz samoograniczanie się europejskich odbiorców doprowadziły do ​​spadku rosyjskiego eksportu morskiej ropy naftowej do UE o prawie 70% (1,4 mln baryłek dziennie) w okresie od lutego do listopada 2022 r. – czytamy w raporcie przygotowanym przez Europejski Bank Centralny.
 class=
źródło: Europejski Bank Centralny

Czytaj także: Międzynarodowa Agencja Energetyczna ma plan jak ograniczyć import gazu z Rosji [10 kroków]

FPPE: Odpowiednie ciśnienie w oponach to 900 zł oszczędności rocznie

Eksperci zwracają uwagę, że ograniczenie zużycia ropy to także wyjście naprzeciw celom klimatycznym. – Oszczędzanie paliw kopalnych to zawsze dobry pomysł. Zarówno dla naszego domowego budżetu, planety, jak i płuc. Każdy zaoszczędzony litr benzyny ma sens, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu ostatniej zimy wydatki na paliwo wzrosły w średnim europejskim gospodarstwie o ponad 1/3 – mówi w rozmowie ze SmogLabem Hubert Różyk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE).

Oszczędzanie ropy porównuje do odchudzania. – Nie oznacza to, że z dnia na dzień całkowicie odstawimy samochody. Można stopniowo i w ograniczonym stopniu zmienić sposób ich wykorzystywania. Podobnie jest z efektami, nie widać ich dwa dni po zmianie zachowania. Jednak w dłuższej perspektywie zmiana zachowań i nastawienie się na organicznie konsumpcji paliw przynosi duże efekty – dodaje Różyk.

Przedstawiciel FPPE podaje też kilka praktycznych wskazówek, które każdy z nas może wprowadzić w życie. Jedną z nich jest utrzymywanie dobrego ciśnienia w kołach. – To oszczędności  ok 1,5 proc. zużycia paliwa podczas każdej podróży. Dla auta ze średnim przebiegiem w Polsce to ok. 900 PLN rocznie. Kolejne 4 do 10 proc. oszczędności może dać podwyższenie temperatury klimatyzacji o 3 stopnie – wylicza.

Według statystyk przedstawianych przez FPPE tylko jedna niedziela w miesiącu bez samochodów w Europie oznacza zmniejszenie zapotrzebowania na ropę o całe roczne zużycie ropy przez Litwę, Łotwę i Estonię. – Plan MAE to recepta na zmiany, które można prowadzać bez dużych wyrzeczeń, na długiej liście każda i każdy z nas znajdzie coś dla siebie – podsumowuje Hubert Różyk.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/huyangshu

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.