Udostępnij

Małopolska chce mieć straż gminną w każdej miejscowości i pożegnać się z piecami na węgiel

13.01.2020

Zarząd województwa małopolskiego chce zakazu spalania węgla w kotłach instalowanych od 2021 roku. Politycy rozważają też wyznaczenie stref niedostępnych dla starych diesli w dwóch największych miastach regionu: Krakowie i Tarnowie.

Lokalne władze chcą, by do 2023 roku całe województwo było wolne od smogu. W ciągu trzech lat zanieczyszczenie ma nie przekraczać norm dopuszczonych przez polskie i unijne normy. Później mają one zostać obniżone do poziomu rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia.

Dlatego według planu zarządu już od przyszłego roku nie zapalimy węglem w nowym piecu. Restrykcje będą dotyczyć też biomasy. Ogrzewanie domów za jej pomocą będzie dopuszczalne jedynie, jeśli z komina będzie wydostawać się mniej niż 20 miligramów pyłów na metr sześcienny. Wyjątkiem mogą być w tym przypadku miejscowości uzdrowiskowe. Tam możemy w przyszłości nie zainstalować ani pieca na węgiel, ani na biomasę.

Ograniczeń mogą spodziewać się również posiadacze starych samochodów napędzanych silnikami diesla. W Krakowie i Tarnowie mogą powstać strefy, gdzie wjedziemy jedynie najnowszymi pojazdami napędzanymi wysokoprężnymi jednostkami. Auta te będą musiały spełniać restrykcyjne normy Euro6 (w przypadku benzyny – Euro4). Czy te zmiany wejdą w życie? Będzie to zależało od krajowego prawa, które na razie nie przewiduje takiej możliwości. A to właśnie stare diesle, w tym busy, odpowiadają za dużą część zanieczyszczeń – potwierdziły badania z Krakowa.



Województwo ma też nadzieję na dobrą współpracę z mniejszymi gminami. To tam często padają rekordy zanieczyszczenia powietrza. By to zmienić, każda z nich ma zatrudnić ekodoradcę. To osoba, która ma pomagać mieszkańcom w procesie wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Przynajmniej jeden procent z budżetu każdej gminy ma być też przeznaczony na programy dopłat do nowoczesnych kotłów.

– Nawet, jeśli niektóre gminy podejmują działania służące poprawie jakości powietrza, to i tak ich rezultaty mogą być nietrwałe, z powodu braku działań sąsiadów. Dlatego, aby wygrać tę walkę, konieczne jest podjęcie intensywnych prac przez wszystkie samorządy – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Duże zmiany maja czekać również straże miejskie i gminne. Dziś te drugie to rzadkość, w przyszłości mają działać nawet w najmniejszych miejscowościach. W ciągu roku będą one musiały skontrolować wyrywkowo 10 procent domostw. Interwencje w gospodarstwach z kopcącymi kominami mają się odbywać nie później niż 24 godziny po zgłoszeniu. Strażnicy będą musieli dyżurować całodobowo.

Ostateczna decyzja w sprawie ekologicznych nowości w Małopolsce należy do Sejmiku Województwa. Konsultacje społeczne w ich sprawie mają trwać do marca.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Piotr Opoka

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.