Udostępnij

Małopolskie gminy o ruszaniu uchwały antysmogowej: nie zmieniać i nie karać wszystkich

02.09.2022

Wobec prób rozmontowania uchwały antysmogowej tuż przed wejściem w życie kluczowych zapisów, Stowarzyszenie Metropolia Krakowska zaproponowało kompromisowe rozwiązanie. Gminy z krakowskiego obwarzanka chcą, aby utrzymać termin obowiązywania uchwały. Jednocześnie proponują, aby nie karać tych, którzy wykażą, że podjęli działania w celu wymiany kopciucha.

Szczegóły takiej propozycji wyjaśnia dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, Daniel Wrzoszczyk. – Jesteśmy za tym, aby utrzymać zapisy uchwały antysmogowej, przy jednoczesnym wypracowaniu wytycznych do kontroli. Takie zapisy uwrażliwiałyby kontrolujących na kwestie związane z ubóstwem energetycznym i kwestie finansowania kosztów wymiany kotłów – podkreśla Wrzoszczyk w rozmowie z redakcją SmogLabu.

Według tych propozycji, każdy, kto podjął działania na rzecz wymiany kotła przed 1 stycznia 2023 r., ale nie zdążył wymienić samego kopciucha, nie byłby karany mandatem.

– Jesteśmy za tym, aby w treści tych wytycznych pokazać obiektywne przesłanki do oceny sytuacji na miejscu. Tam, gdzie widać wolę mieszkańca do wymiany kotła, jest podpisana umowa z firmą, ale przykładowo nie ma materiałów, lub, gdy jest decyzja o przyłączu gazowym, ale wciąż się na niego czeka – to żebyśmy w tych okolicznościach nie karali. Z drugiej strony, ci którzy czekali na ostatnią chwilę nie mogą być utwierdzeni w przekonaniu, że nie było warto angażować się w wymianę kotłów. Że to oni są wygranymi, a przegranymi są ci, którzy wymienili kotły i podjęli trud finansowy – mówi Daniel Wrzoszczyk.

W dyskusjach pojawia się kwestia „gazowego lobby”. – Przypomnę, że mówimy jedynie o zakończeniu użytkowania kotłów bezklasowych. Nadal można spalać węgiel, drewno czy pellet. Gaz jest tylko jedną z wielu opcji – komentuje przedstawiciel Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

„Dotrzymać terminu uchwały antysmogowej”

O kwestie zmian w uchwale i propozycji zawartych w stanowisku metropolitalnego związku pytamy w okolicznych gminach. Zastępca burmistrza podkrakowskich Niepołomic, Michał Hebda przypomina negatywną opinię gminy do pomysłu zmiany przepisów.

– Jako gmina Niepołomice wysłaliśmy do zarządu województwa stanowisko jednoznacznie negatywne. Apelujemy żeby przy uchwale nie kombinować – mówi w rozmowie ze SmogLabem samorządowiec. Hebda przyznaje, że prywatnych rozmów wynika, że jest duża presja w koalicji rządzącej sejmikiem, aby te zmiany wprowadzić. – To co mogliśmy zrobić, czyli wziąć udział w konsultacjach, to zrobiliśmy. Czy to coś da? Obawiam się, że może być ciężko. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie pojawiły się rezygnacje z wymiany źródeł ciepła, to niestety też przyhamowało wymianę pieców. Sporo osób idzie w kierunku dywersyfikacji źródeł energii, obok kotła montują piec gazowy. To jednak jest poza naszym wglądem, ale ludzie zostawiają węgiel jako zabezpieczenie – podkreśla Hebda.

W podobnym tonie wypowiada się wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, Józef Rysak. – Jesteśmy za tym, aby termin został utrzymany. Żeby była konsekwencja w działaniu i dalsza zachęta do wymiany kotłów. Za rok będą zapewne kolejne próby przesuwania terminów. Sytuacja jest trudna, więc chcemy w 2023 r. łagodnie podchodzić do nakładania mandatów i kar. Jednocześnie termin powinien być dotrzymany. Zostało nam jeszcze sporo kotłów do wymiany, szczególnie w gospodarstwach uboższych ekonomicznie – wskazuje wójt Rysak.

Jednoznaczne stanowisko prezentuje burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko. – W gminie Skawina w ostatnich latach z samych dofinansowań zlikwidowano ponad 2000 starych pieców. Na kolejne 500 podpisaliśmy już umowy – wylicza.

„Być fair wobec tych, którzy wymienili kopciucha”

– Musimy być fair wobec tych mieszkańców, którzy wykazali się odpowiedzialnością i wymienili kopciucha. Nie może dojść do takiej sytuacji, że od przyszłego roku gmina Skawina będzie jedyną w okolicy, w której obowiązuje zakaz używania starych pieców. Nie mamy wybudowanego muru. Od przyszłego roku mieszkańcy wciąż będą wdychali trujące wyziewy, które nadejdą do nas z gmin sąsiednich. Skawina i Małopolska mają jasno wytyczony kierunek działań, nie zmieniajmy zasad gry w trakcie rozgrywki. To będzie duży krok do tyłu i stracą na nim wszyscy mieszkańcy – podkreśla stanowczo burmistrz Skawiny.

Wójt gminy Zielonki, Bogusław Król wylicza, że mieszkańcy jego gminy wymienili 800 pieców. Do likwidacji wciąż pozostało około 200.

– Od 2017 r. właściciele kopciuchów byli utwierdzani w przekonaniu, że jest na to konkretny termin. W stosunku do tych, którzy podjęli te działania i chcą mieć czyste powietrze, przedłużanie terminów nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet w obecnej sytuacji. „Miękkie” przejście przez kolejny rok, zgodnie z propozycją Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, jest uzasadnione. Popieramy to stanowisko – przekonuje Bogusław Król w rozmowie ze SmogLabem.

Według wójta mieszkańcy chcą czystego powietrza, a wymiana kotłów przynosi efekty. – Zrobiliśmy analizę między 2017 a 2021 r. Przez te 4 lata, po wymianie pieców, jakość powietrza poprawiła się nawet o 50 proc. To jest moim zdaniem duży postęp. Nadal obserwujemy zainteresowanie mieszkańców wymianą kotłów. Musimy robić wszystko, aby powietrze było coraz czystsze. Decyzje były podjęte dużo wcześniej, informowaliśmy o nich. Uważam, że zarząd województwa powinien być konsekwentny. Jeżeli ktoś podjął działania, to nie powinien być karany mandatami. Natomiast jeżeli ktoś będzie palił byle czym, czego się najbardziej boję w obecnej sytuacji, to nie powinno być taryfy ulgowej. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś palił śmieciami i mam nadzieję, że to się nie będzie działo – podsumowuje wójt Zielonek.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Longfin Media

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.