Udostępnij

Małopolskie gminy o ruszaniu uchwały antysmogowej: nie zmieniać i nie karać wszystkich

02.09.2022

Wobec prób rozmontowania uchwały antysmogowej tuż przed wejściem w życie kluczowych zapisów, Stowarzyszenie Metropolia Krakowska zaproponowało kompromisowe rozwiązanie. Gminy z krakowskiego obwarzanka chcą, aby utrzymać termin obowiązywania uchwały. Jednocześnie proponują, aby nie karać tych, którzy wykażą, że podjęli działania w celu wymiany kopciucha.

Szczegóły takiej propozycji wyjaśnia dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, Daniel Wrzoszczyk. – Jesteśmy za tym, aby utrzymać zapisy uchwały antysmogowej, przy jednoczesnym wypracowaniu wytycznych do kontroli. Takie zapisy uwrażliwiałyby kontrolujących na kwestie związane z ubóstwem energetycznym i kwestie finansowania kosztów wymiany kotłów – podkreśla Wrzoszczyk w rozmowie z redakcją SmogLabu.

Według tych propozycji, każdy, kto podjął działania na rzecz wymiany kotła przed 1 stycznia 2023 r., ale nie zdążył wymienić samego kopciucha, nie byłby karany mandatem.

– Jesteśmy za tym, aby w treści tych wytycznych pokazać obiektywne przesłanki do oceny sytuacji na miejscu. Tam, gdzie widać wolę mieszkańca do wymiany kotła, jest podpisana umowa z firmą, ale przykładowo nie ma materiałów, lub, gdy jest decyzja o przyłączu gazowym, ale wciąż się na niego czeka – to żebyśmy w tych okolicznościach nie karali. Z drugiej strony, ci którzy czekali na ostatnią chwilę nie mogą być utwierdzeni w przekonaniu, że nie było warto angażować się w wymianę kotłów. Że to oni są wygranymi, a przegranymi są ci, którzy wymienili kotły i podjęli trud finansowy – mówi Daniel Wrzoszczyk.

W dyskusjach pojawia się kwestia „gazowego lobby”. – Przypomnę, że mówimy jedynie o zakończeniu użytkowania kotłów bezklasowych. Nadal można spalać węgiel, drewno czy pellet. Gaz jest tylko jedną z wielu opcji – komentuje przedstawiciel Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

„Dotrzymać terminu uchwały antysmogowej”

O kwestie zmian w uchwale i propozycji zawartych w stanowisku metropolitalnego związku pytamy w okolicznych gminach. Zastępca burmistrza podkrakowskich Niepołomic, Michał Hebda przypomina negatywną opinię gminy do pomysłu zmiany przepisów.

– Jako gmina Niepołomice wysłaliśmy do zarządu województwa stanowisko jednoznacznie negatywne. Apelujemy żeby przy uchwale nie kombinować – mówi w rozmowie ze SmogLabem samorządowiec. Hebda przyznaje, że prywatnych rozmów wynika, że jest duża presja w koalicji rządzącej sejmikiem, aby te zmiany wprowadzić. – To co mogliśmy zrobić, czyli wziąć udział w konsultacjach, to zrobiliśmy. Czy to coś da? Obawiam się, że może być ciężko. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie pojawiły się rezygnacje z wymiany źródeł ciepła, to niestety też przyhamowało wymianę pieców. Sporo osób idzie w kierunku dywersyfikacji źródeł energii, obok kotła montują piec gazowy. To jednak jest poza naszym wglądem, ale ludzie zostawiają węgiel jako zabezpieczenie – podkreśla Hebda.

W podobnym tonie wypowiada się wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, Józef Rysak. – Jesteśmy za tym, aby termin został utrzymany. Żeby była konsekwencja w działaniu i dalsza zachęta do wymiany kotłów. Za rok będą zapewne kolejne próby przesuwania terminów. Sytuacja jest trudna, więc chcemy w 2023 r. łagodnie podchodzić do nakładania mandatów i kar. Jednocześnie termin powinien być dotrzymany. Zostało nam jeszcze sporo kotłów do wymiany, szczególnie w gospodarstwach uboższych ekonomicznie – wskazuje wójt Rysak.

Jednoznaczne stanowisko prezentuje burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko. – W gminie Skawina w ostatnich latach z samych dofinansowań zlikwidowano ponad 2000 starych pieców. Na kolejne 500 podpisaliśmy już umowy – wylicza.

„Być fair wobec tych, którzy wymienili kopciucha”

– Musimy być fair wobec tych mieszkańców, którzy wykazali się odpowiedzialnością i wymienili kopciucha. Nie może dojść do takiej sytuacji, że od przyszłego roku gmina Skawina będzie jedyną w okolicy, w której obowiązuje zakaz używania starych pieców. Nie mamy wybudowanego muru. Od przyszłego roku mieszkańcy wciąż będą wdychali trujące wyziewy, które nadejdą do nas z gmin sąsiednich. Skawina i Małopolska mają jasno wytyczony kierunek działań, nie zmieniajmy zasad gry w trakcie rozgrywki. To będzie duży krok do tyłu i stracą na nim wszyscy mieszkańcy – podkreśla stanowczo burmistrz Skawiny.

Wójt gminy Zielonki, Bogusław Król wylicza, że mieszkańcy jego gminy wymienili 800 pieców. Do likwidacji wciąż pozostało około 200.

– Od 2017 r. właściciele kopciuchów byli utwierdzani w przekonaniu, że jest na to konkretny termin. W stosunku do tych, którzy podjęli te działania i chcą mieć czyste powietrze, przedłużanie terminów nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet w obecnej sytuacji. „Miękkie” przejście przez kolejny rok, zgodnie z propozycją Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, jest uzasadnione. Popieramy to stanowisko – przekonuje Bogusław Król w rozmowie ze SmogLabem.

Według wójta mieszkańcy chcą czystego powietrza, a wymiana kotłów przynosi efekty. – Zrobiliśmy analizę między 2017 a 2021 r. Przez te 4 lata, po wymianie pieców, jakość powietrza poprawiła się nawet o 50 proc. To jest moim zdaniem duży postęp. Nadal obserwujemy zainteresowanie mieszkańców wymianą kotłów. Musimy robić wszystko, aby powietrze było coraz czystsze. Decyzje były podjęte dużo wcześniej, informowaliśmy o nich. Uważam, że zarząd województwa powinien być konsekwentny. Jeżeli ktoś podjął działania, to nie powinien być karany mandatami. Natomiast jeżeli ktoś będzie palił byle czym, czego się najbardziej boję w obecnej sytuacji, to nie powinno być taryfy ulgowej. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś palił śmieciami i mam nadzieję, że to się nie będzie działo – podsumowuje wójt Zielonek.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Longfin Media

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.