Udostępnij

„Mamy 10 lat, by zapobiec katastrofie”. Protest młodych aktywistów przed resortem Jacka Sasina

27.08.2020

W czwartek 27 sierpnia grupa aktywistek i aktywistów klimatycznych z całej Polski protestowała przed Ministerstwem Aktywów Państwowych. Kilkadziesiąt młodych osób domagało się od resortu Jacka Sasina odejścia od węgla w energetyce do 2030 roku.

Młodzi aktywiści planowali złożyć ustne petycje do ministra, jednak początkowo nie zostali wpuszczeni. Dopiero gdy zaczęli wygłaszać swoje postulaty przed budynkiem przez megafony, jedna z osób została wpuszczona do środka.

W imieniu całej grupy zebranej pod resortem młoda aktywistka przedstawiła urzędnikom żądania dotyczące odejścia od węgla. Do protestujących wyszedł później rzecznik MAP, Karol Manys, który tłumaczył działania resortu (na nagraniu niżej od 32 minuty). Zapewniał między innymi, że kwestie klimatu są w ministerstwie uważane za ważne i brane pod uwagę, jednak uwzględniane muszą być również kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Protestujących to nie przekonało.

https://www.facebook.com/greenpeacepl/videos/3484691811552979

„Mimo dużego zainteresowania opinii publicznej tematem kryzysu klimatycznego, polityczki i politycy wyłączają z dyskusji zwykłych ludzi i kierują się interesem lobby węglowego. Dlatego na dzisiejszym proteście aktywiści i aktywistki z całego kraju korzystają ze swojego prawa do głosu oraz decydowania o własnej przyszłości” – mówi Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna z Bydgoszczy. 

Elektrownie węglowe znikną i tak do 2035 roku?

W związku z protestem Greenpeace Polska opublikowało raport, przedstawiający analizę publicznie dostępnych informacji na temat polskiej energetyki. Z dokumentu wynika, że zdecydowana większość elektrowni węglowych należących do PGE, Enei i Tauronu – będących właścicielami 94 proc. zainstalowanych systemowych mocy węglowych w Polsce – ma już harmonogram zamknięcia i przypada on najpóźniej do 2035 roku.

To oznacza, że nawet według scenariusza business as usual (czyli takiego, w którym nie będziemy ograniczać emisji gazów cieplarnianych) większość tych obiektów najprawdopodobniej zostanie zamknięta w ciągu 15 lat. A postulaty protestujących nawołują jedynie do przyspieszenia tego procesu o kilka lat, według zaleceń Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). [Ze szczegółami raportu Greenpeace można zapoznać się TUTAJ.]

„10 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej”

„Jestem przerażony wizją przyszłości, która mnie czeka. Częstsze susze, powodzie, huraganowe wiatry, świat pełen konfliktów o zasoby i przestrzeń do życia, migracje klimatyczne – dla mojego pokolenia to nie scenariusz filmu science fiction, a realistyczny kierunek, w którym zmierza Polska i świat. Mamy tylko 10 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej i nie możemy dłużej pozostawać bierni. Musimy odejść od węgla do 2030 roku” – mówił podczas wydarzenia jeden z protestujących, Patryk Kowalczyk z Warszawy.

W proteście wzięli udział młodzi aktywiści i aktywistki z całej Polski, którzy brali udział w Changemakers Action Camp – czterodniowym obozie zorganizowanym przez Greenpeace Polska. Podczas niego uczyli się, w jaki sposób działać na rzecz środowiska i klimatu.

https://www.facebook.com/greenpeacepl/posts/10157981381124790

_

Zdjęcie: Greenpeace Polska/Max Zieliński

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.