Udostępnij

Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr i Tomasz Sadlik chcą odszkodowania za smog. Ma być wpłacone na cele charytatywne

18.09.2019

Kolejne osoby wsparły akcję #pozywamsmog. Tym razem przed sądem stanęli dziennikarz Mariusz Szczygieł, aktor Jerzy Stuhr oraz tłumacz Tomasz Sadlik. Wszyscy domagają się odszkodowań za szkody spowodowane wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza. Adresatem ich żądań jest polskie państwo.

– Dołączyłem, bo wydaje mi się, że państwo powinno być takim psem, który pilnuje całego gospodarstwa. Wszystkie władze, nie tylko aktualna, temat smogu zostawiały odłogiem.  Aktualna władza jest bardzo populistyczna, dba o najbiedniejszych, wyciągnęła rękę do wykluczonych, więc uważam, że można jej uświadomić, że to ona powinna najbiedniejszym fundować piece i dopłacać do dobrego jakościowego paliwa. – mówił nam Mariusz Szczygieł w zeszłym roku, kiedy postanowił zabrać głos w inicjatywie #pozywamsmog.

We wtorek reporter zeznawał w tej sprawie przed warszawskim sądem. Jak mówił, smog przeszkadza mu w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Od państwa domaga się pięciu tysięcy złotych, które mają być przekazane na konto jednej z fundacji walczących o poprawę jakości powietrza.

Podczas tej samej rozprawy na smog skarżył się również legendarny aktor Jerzy Stuhr. Jak zaznaczył, smog zagraża mu w szczególny sposób, bo przeszedł chorobę nowotworową. Z tego powodu znajduje się w grupie podwyższoneo ryzyka zachorowania na raka płuc. Stuhr przyznał, że przez smog miewa problemy z dotarciem na spektakl i wypowiadaniem swoich kwestii na scenie. Od skarbu państwa domaga się 20 tysięcy złotych, które mają być wpłacone na konto fundacji zajmującej się dziećmi cierpiącymi na nowotwory.

W sądzie w Warszawie zeznawał też Tomasz Sadlik, do tej pory znany głównie z działaniem na rzecz osób mających problemy ze spłacaniem kredytów frankowych. Krakowianin walczy o 10 tysięcy złotych na cele charytatywne. Zaznaczał jednak, że zdrowie nie ma ceny.

To kolejne osoby publiczne, które w sprawie smogu zdecydowały się pójść do sądu. Wciąż trwa proces wytoczony przez aktorkę Katarzynę Ankudowicz. Z sukcesem o odszkodowanie walczyła również jej koleżanka po fachu, Grażyna Wolszczak. „Naruszono dobra osobiste powódki, z całą pewnością można mówić o krzywdzie” – uznał sąd, który nakazał Skarbowi Państwa wpłacenie pięciu tysięcy złotych na konto Fundacji Psychoonkologii „Unicorn” prowadzonej przez Barbarę i Jerzego Stuhrów.

Sąd wyznaczył termin kolejnej rozprawy na pierwszego października. Najprawdopodobniej to właśnie wtedy usłyszymy wyrok.

Autor zdjęcia: Martyn Jandula

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.