Grażyna Wolszczak wygrała z państwem proces o smog

3921
5
Podziel się:

Sąd w Warszawie uznał, że państwo nie zajęło się odpowiednio problemem smogu, jednocześnie przyznając rację Grażynie Wolszczak, jednej z osób zaangażowanych w akcję #pozywamsmog.

“Naruszono dobra osobiste powódki, z całą pewnością można mówić o krzywdzie” – tak brzmiał fragment uzasadnienia wyroku. Wolszczak domagała się wpłaty 5 tys. zł na krakowskie Stowarzyszenie Unicorn, prowadzone przez Jerzego i Barbarę Stuhrów.

W rozmowie z Gazetą.pl Wolszczak przyznała, że nie spodziewała się takiego wyroku. – Mam nadzieje, że inni – zachęceni moim precedensem -zaczną przyłączać się do pozwu zbiorowego lub zaczną powoływać własne inicjatywy, które wymuszą na władzach skuteczną walkę ze smogiem – mówiła dziennikarzom Gazety.pl.

Początkowo Wolszczak miała pozywać nie tylko Skarb Państwa, ale także Warszawę, w której mieszka. Kilkanaście dni temu wycofała pozew przeciwko stolicy, tłumacząc, że ufa prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu i jego pomysłom na rozwiązanie problemu ze smogiem.

Procesów będzie więcej. Na podobne pozwy zdecydowała się grupa artystów w ramach akcji #pozywamsmog. Są to Katarzyna Ankudowicz, Mariusz Szczygieł,  Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska, i Lesław Żurek.

TUTAJ PRZECZYTACIE WYWIAD Z ADWOKATEM GRAŻYNY WOLSZCZAK RADOSŁAWEM GÓRSKIM.

zdjęcie: commons.wikipedia.org

 

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MonikaMaxMałgorzataantośsyd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
syd
Gość
syd

Wspaniale, teraz wszyscy sądźmy się ze Skarbem Państwa i wyprowadźmy nasze pieniądze w ręce państwa Stuhrów i innych ugrupowań artystów nierobów. Potem wystarczy, że tylko podniosą podatki i gotowe.

antoś
Gość
antoś

Jutro idę zaskarżyć Miasto Rybnik i radnych z panem prezydentem.

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Proponuję do kompletu pozwać państwo za stan służby zdrowia – za kilkuletnie oczekiwanie na operację, za utrudnianie dostępu do rehabilitacji, za niedouczonych lekarzy. I za stan szkolnictwa, które niszczy nauczycieli i ogłupia uczniów. O, i jeszcze za sabotowanie przedsiębiorczości. W tych obszarach przynajmniej naprawdę można coś zrobić.

Max
Gość
Max

Brawo Pani Grażyno !!!👏👏👏 gratuluję determinacji w działaniu, dobra robota👍👍👍, niech truciciele płacą za powolne zabijanie nas. Chociaż by za to że, musimy kupować maski anty smogowe które nie są wygodnym dodatkiem do codziennego życia a a koszt zakupu i eksploatacji nie jest mały. Pozdrawiam serdecznie 😘😍

Monika
Gość
Monika

Maski smogowe powinny zostać ufundowane przez miasto dla mieszkańców miast, w których powietrze jest tak zanieczyszczone, że trzeba je nosić. Dlaczego mieszkańcy muszą nie dość, że zdrowiem płacić za czyjeś zaniedbanie, to jeszcze z własnej kieszeni wykładać?