W poniedziałkowe przedpołudnie pod katowickim Spodkiem odbyła się demonstracja „Ostrołęka C to maszynka do mielenia pieniędzy”. Równolegle do Ministerstwa Energii przekazany został wspólny apel, podpisany przez 28 organizacji sprzeciwiających się rozbudowie elektrowni.
Przy okazji rozpoczynającego się Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) uczestnicy symbolicznie zmielili sztuczne pieniądze – które ich zdaniem zostaną zmarnowane w ramach planowanej inwestycji w Ostrołęce. Wykorzystano w tym celu specjalnie przygotowaną instalację artystyczną.
Protest został zorganizowany przez Koalicję Stop Elektrowni Ostrołęka C, w skład której wchodzą: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Zielony Instytut, Towarzystwo na rzecz Ziemi, HEAL Polska oraz Fundacja Frank Bold. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Earth Strike Polska i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Głos zabrali m.in. Piotr Skubała (prof. nauk biologicznych z Uniwersytetu Śląskiego), Diana Maciąga (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot) i Patryk Białas (Stowarzyszenie BoMiasto).
Dla zdrowia i klimatu
„Protestowaliśmy przeciwko budowie nowego bloku w elektrowni Ostrołęka, który, jeśli powstanie, zabetonuje naszą gospodarkę w paliwach kopalnych do 2040 roku. Pozostaniemy przy węglu, podczas gdy powinniśmy przechodzić na gospodarkę niskoemisyjną – zdrową dla ludzi, dobrą dla klimatu – gospodarkę XXI wieku.
Nie chcemy, by Polska nadal opierała energetykę o technologie przestarzałe, szkodliwe i w dodatku nieopłacalne ekonomicznie. Przygotowaliśmy makietę elektrowni Ostrołęka, połączonej z maszynką do mielenia pieniędzy. Uważamy, że właśnie taki proceder – marnowania środków finansowych – odbywa się poprzez państwowe dotacje, służące podtrzymywaniu przestarzałych rozwiązań” – powiedział Jarosław Pypno, aktywista krakowskiego Strajku dla Ziemi i Obozu dla Klimatu.
Apel do Ministra Energii
Tego samego dnia do Ministerstwa Energii przekazany został list podpisany przez 28 organizacji sprzeciwiających się rozbudowie elektrowni, w tym członków Koalicji Stop Elektrowni Ostrołęka C.
W dokumencie – z którym zapoznać można się tutaj – podniesione zostały m.in. kwestie nieopłacalności inwestycji, jej negatywnego wpływu na środowisko oraz klimat.
Fot. Magdalena Bronowska–Wodyńska