Udostępnij

Klinowski: Polacy wolą polityków w limuzynach, bo podróż komunikacją zbiorową traktują jako dowód nieudolności

15.01.2024

Na facebookowym profilu Mateusza Klinowskiego pojawił się ostatnio ciekawy wpis. 

Punktem wyjścia do niego było to, z jaką medialną reakcją spotkała się podróż do Sejmu pociągiem nowego poznańskiego posła Franka Sterczewskiego [pisaliśmy o tym TUTAJ]. Teza, którą stawia były burmistrz Wadowic jest ciekawa i warta dyskusji.

Dlatego oddajemy ją pod dyskusję.

Mateusz Klinowski opublikował zdjęcie z podróży na trasie Wadowice-Kraków i napisał między innymi [cały wpis poniżej] tak:

W takich warunkach dojeżdżam do pracy w Urzędzie Miejskim czy na uniwersytet. Trwa to od ponad 20 lat. W tym czasie politycy, latający samolotami, jeżdżący ekspresami lub limuzynami, nie zrobili nic, żeby to zmienić. Nie spotkacie ich też w busach, którymi na co dzień jeździ ogromna rzesza Polaków. Ale trzeba również wspomnieć o drugiej stronie medalu: wyborcy tego wcale nie oczekują. Wolą głosować na polityków, których mogą co najwyższej zobaczyć z banerów. W oczach przeciętnego wyborcy to, że jedziemy razem busem, dzieląc smutne doświadczenie jakości usług publicznych w Polsce, stanowi dowód mojej nieudolności („nie dorobił się na polityce”, „pewnie nawet nie ma prawa jazdy”). A już na pewno nie powód, żeby głosować na mnie czy osoby podobnie myślące i popierać różne „progresywne” pomysły typu rozwój komunikacji kolejowej. Kształt naszej klasy politycznej oraz usług publicznych w znacznej mierze jest więc pochodną oczekiwań wyborców. I to smuci mnie w tym wszystkim najbardziej.

Zgadzacie się?

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.