Udostępnij

MEN zmieniło treść lekcji o klimacie. Autorzy nie pisali nic o pozytywach globalnego ocieplenia

21.04.2020

Bzdury klimatyczne w filmie opublikowanym przez MEN były wynikiem zmian, które do scenariusza wprowadzili „eksperci” z resortu. W oryginalnym planie lekcji chemii, przygotowanym przez firmę Learnetic SA, nie było ani słowa o korzyściach płynących z globalnego ocieplenia.

Na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl stworzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej znalazł się film, dzięki któremu młodzież miała się dowiedzieć czegoś o skutkach globalnego ocieplenia. Zamiast informacji o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą zmiany klimatu, w wideo mogliśmy usłyszeć o samych korzyściach – m.in. o niższych rachunkach zimą, lepszych plonach oraz mniejszym zagrożeniu epidemicznym (więcej można przeczytać o tym TUTAJ).

Pod materiałem była podpisana firma Learnetic SA z Gdańska. Pisząc tekst o zaskakujących informacjach zawartych w lekcji o klimacie, wysłałam pytania do autorów. Chciałam się dowiedzieć, na jakich źródłach opierali się, tworząc materiał i na zdanie jakich naukowców się powołują. Dzień po publikacji tekstu i wysłaniu pytań dostałam odpowiedź od gdańskiej firmy.

W oficjalnym oświadczeniu czytamy:

„Firma Learnetic SA oświadcza, iż w ramach projektu unijnego na stworzenie 150 materiałów interaktywnych pełniła rolę wykonawcy w w/w projekcie.  Każdy z materiałów był tworzony wg wzoru dostarczanego przez zleceniodawcę (MEN), który określał zawartość materiałów. Eksperci z firmy Learnetic tworzyli scenariusz filmu, który następnie był opiniowany przez ekspertów z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Po wprowadzeniu uwag scenariusz był ponownie opiniowany, aż do momentu otrzymania akceptacji ze strony ORE”.

Najważniejsza informacja znajduje się w dalszej części maila:

„Scenariusz pierwotnie przygotowany przez firmę Learnetic nie zawierał informacji o pozytywnych skutkach ocieplenia klimatu (a jedynie o negatywnych), ostateczna wersja materiału jest efektem poprawek wprowadzanych przez ekspertów merytorycznych wyznaczonych przez zleceniodawcę i różni się znacznie od wersji pierwotnie przez nas proponowanej.”

https://www.facebook.com/FridaysForFuturePL/photos/a.311359809489250/562008597757702/?type=3&theater

Jak się okazuje, w oryginalnym scenariuszu połowa materiału miała być poświęcona zanieczyszczeniom powietrza, a druga połowa klimatowi.

Przy okazji zaznaczę – żeby dobrze wytłumaczyć młodzieży te dwa zagadnienia, lepiej by było nie mieszać ich w jednej prezentacji (a o tym, dlaczego, pisaliśmy np. TUTAJ albo TUTAJ). To może wprowadzać w błąd.

Przykro jednak słyszeć, że praca „ekspertów” MEN doprowadziła do publikacji „edukacyjnego” filmu pełnego kłamstw. Po oświadczeniu firmy Learnetic wysłałam kolejne pytania do MEN, chcąc się dowiedzieć, kto był ekspertem opiniującym film o efekcie cieplarnianym. I skąd wziął informacje dotyczące korzyści płynących z ocieplenia klimatu.

Odpowiedzi na moje pytania nie dostałam, jednak biuro prasowe MEN przysłało mi swoje stanowisko w sprawie. „(…) e-materiały i e-podręczniki zostały stworzone przez ekspertów w danej dziedzinie i z uwagi na rozbieżności w stanowiskach naukowców, mogą wywoływać kontrowersje w środowiskach prezentujących odmienny pogląd” – pisze rzeczniczka resortu, Anna Ostrowska. Nie tłumaczy jednak, którzy naukowcy uważają globalne ocieplenie za pozytyw. Z odpowiedzi dowiadujemy się też, że realizację e-podręczników zlecono podlegającemu MEN Ośrodkowi Rozwoju Edukacji. ORE współpracował z różnymi uczelniami, a „za przygotowanie kompletu podręczników do przedmiotów przyrodniczych odpowiadał Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu”.

Filmik już zniknął ze strony. Jak tłumaczy rzeczniczka: „Z uwagi jednak na rozbieżne stanowiska badaczy zjawiska globalnego ocieplenia, Ośrodek Rozwoju Edukacji zawiesił tymczasowo wyświetlanie tego materiału na platformie epodreczniki.pl – do momentu uzyskania opinii eksperta ds. chemii. Jednocześnie zwróciliśmy się także z prośbą do Ministerstwa Klimatu o opinię w sprawie wspomnianych materiałów”.

Zdjęcie: Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, fot. Adam Guz/KPRM /Flickr/Creative Commons

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.