Udostępnij

Merkel popiera wsparcie UE dla celów klimatycznych. Zastrzega jednak, że nie obejdzie się bez wychwytywania CO2

16.05.2019

Przy okazji zeszłotygodniowego szczytu UE w rumuńskim Sybinie, 8 państw członkowskich mówiło wspólnym głosem o potrzebie całkowitego ograniczenia emisji CO2 do roku 2050. W środę do pomysłów ósemki odniosła się kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W ubiegłym tygodniu miał miejsce nieoficjalny unijny szczyt, podczas którego debatowano na temat strategii Unii Europejskiej na lata 2019-2024. Wśród tematów pojawiły się m.in. tematy związane z energetyką i ochroną klimatu. W związku ze szczytem 8 państw członkowskich rozesłało do głów państw UE wspólną deklarację, o której informowaliśmy tutaj.

Zaproponowano w niej ograniczenie emisji CO2 w UE do zera, do roku 2050 – przy czym transformacja miałaby być wspierana aż jedną czwartą unijnego budżetu. W środę do pomysłów ósemki – tj. władz Francji, Belgii, Danii, Luksemburga, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji – odniosła się kanclerz Angela Merkel.

Konieczność sekwestracji?

W wywiadzie dla kilku europejskich gazet, w tym Süddeutsche Zeitung i Guardiana, Merkel wyraziła poparcie dla powiązania jednej czwartej budżetu UE z celami klimatycznymi. Jej zdaniem jednak wspomniana neutralność do roku 2050 nie jest możliwa bez tzw. sekwestracji dwutlenku węgla. Jej zdaniem alternatywą jest intensywne zalesianie – które jednak nie jest możliwe we wszystkich krajach wspólnoty.

„Jestem głęboko przekonana, że można to zrobić tylko wtedy, gdy ktoś chce wychwytywać i przechowywać CO2. Te kraje nie zaprzeczają temu. Metoda ta nosi nazwę CCS – i dla wielu w Niemczech jest to termin bardzo naładowany [emocjonalnie – S.M.]” – powiedziała kanclerz.

Jak donosi portal Wysokie Napięcie, niemiecki rząd zgadza się co do tego, że redukcja emisji CO2 jest konieczna. Wciąż kwestią otwartą pozostaje jednak sposób, w jaki neutralność klimatyczna miałaby zostać osiągnięta. „Jeśli ministrowie znajdą rozsądny sposób aby osiągnąć emisję zerową netto w 2050 r., to Niemcy dołączą do innych europejskich państw, w tym Francji i Szwecji w przygotowaniu ambitnej strategii klimatycznej dla UE” – mówiła Merkel podczas trwającej w Berlinie konferencji Dialog Petersberski.

Wspomniana sekwestracja – czyli wychwytywanie i przechowywanie CO2 – sprowadza się do odzyskiwania dwutlenku węgla ze spalin. a następnie do magazynowania go, np. w pustych polach gazowych. Rozwiązanie to budzi kontrowersje, m.in. jeśli chodzi o jego opłacalność.

 

Źródła: The Guardian, WysokieNapiecie, Europejski Trybunał Obrachunkowy (raport dot. m.in. rozwoju CCS w UE)

Zdjęcie: Shutterstock/photocosmos1

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.