Udostępnij

Merkel popiera wsparcie UE dla celów klimatycznych. Zastrzega jednak, że nie obejdzie się bez wychwytywania CO2

16.05.2019

Przy okazji zeszłotygodniowego szczytu UE w rumuńskim Sybinie, 8 państw członkowskich mówiło wspólnym głosem o potrzebie całkowitego ograniczenia emisji CO2 do roku 2050. W środę do pomysłów ósemki odniosła się kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W ubiegłym tygodniu miał miejsce nieoficjalny unijny szczyt, podczas którego debatowano na temat strategii Unii Europejskiej na lata 2019-2024. Wśród tematów pojawiły się m.in. tematy związane z energetyką i ochroną klimatu. W związku ze szczytem 8 państw członkowskich rozesłało do głów państw UE wspólną deklarację, o której informowaliśmy tutaj.

Zaproponowano w niej ograniczenie emisji CO2 w UE do zera, do roku 2050 – przy czym transformacja miałaby być wspierana aż jedną czwartą unijnego budżetu. W środę do pomysłów ósemki – tj. władz Francji, Belgii, Danii, Luksemburga, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji – odniosła się kanclerz Angela Merkel.

Konieczność sekwestracji?

W wywiadzie dla kilku europejskich gazet, w tym Süddeutsche Zeitung i Guardiana, Merkel wyraziła poparcie dla powiązania jednej czwartej budżetu UE z celami klimatycznymi. Jej zdaniem jednak wspomniana neutralność do roku 2050 nie jest możliwa bez tzw. sekwestracji dwutlenku węgla. Jej zdaniem alternatywą jest intensywne zalesianie – które jednak nie jest możliwe we wszystkich krajach wspólnoty.

„Jestem głęboko przekonana, że można to zrobić tylko wtedy, gdy ktoś chce wychwytywać i przechowywać CO2. Te kraje nie zaprzeczają temu. Metoda ta nosi nazwę CCS – i dla wielu w Niemczech jest to termin bardzo naładowany [emocjonalnie – S.M.]” – powiedziała kanclerz.

Jak donosi portal Wysokie Napięcie, niemiecki rząd zgadza się co do tego, że redukcja emisji CO2 jest konieczna. Wciąż kwestią otwartą pozostaje jednak sposób, w jaki neutralność klimatyczna miałaby zostać osiągnięta. „Jeśli ministrowie znajdą rozsądny sposób aby osiągnąć emisję zerową netto w 2050 r., to Niemcy dołączą do innych europejskich państw, w tym Francji i Szwecji w przygotowaniu ambitnej strategii klimatycznej dla UE” – mówiła Merkel podczas trwającej w Berlinie konferencji Dialog Petersberski.

Wspomniana sekwestracja – czyli wychwytywanie i przechowywanie CO2 – sprowadza się do odzyskiwania dwutlenku węgla ze spalin. a następnie do magazynowania go, np. w pustych polach gazowych. Rozwiązanie to budzi kontrowersje, m.in. jeśli chodzi o jego opłacalność.

 

Źródła: The Guardian, WysokieNapiecie, Europejski Trybunał Obrachunkowy (raport dot. m.in. rozwoju CCS w UE)

Zdjęcie: Shutterstock/photocosmos1

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.