Udostępnij

Mięso z probówki otrzymało pozwolenie na sprzedaż. Zastąpi przemysłowe hodowle zwierząt?

02.12.2020

Dzięki współpracy Singapurczyków z kalifornijskim start-upem już wkrótce „mięso z probówki” będzie mogło znaleźć się na stołach mieszkańców azjatyckiego państwa-miasta. Produkt powstały bez cierpienia zwierząt uzyskał właśnie pozwolenie na sprzedaż w Singapurze. Wkrótce twórcy substytutu mięsa planują wejście na rynki także w innych krajach Azji.

Produkt przypominający kawałki mięsa kurczaka uzyskał pozytywną opinię Singapurskiej Agencji Żywności (SFA). Oznacza to, że został uznany za bezpieczny dla konsumentów i będzie mógł wkrótce trafić do sprzedaży na tamtejszym rynku.

Decyzja jest o tyle istotna, że – w przeciwieństwie do substytutów mięsa powstających z roślin – produkt firmy Eat Just wytwarzany jest w laboratorium, z wykorzystaniem komórek pobranych od zwierząt. Nie wymaga jednak ich zabijania, jak w przypadku tradycyjnego przemysłu mięsnego.

Czytaj także: Ludzi zmieniono w maszynki do robienia pieniędzy

„Mogłoby to zakończyć cierpienie dziesiątek miliardów kurczaków każdego roku” – napisał na Twitterze prof. Peter Singer, jeden z najbardziej znanych etyków zajmujących się prawami zwierząt. „Profesor John Webster, emerytowany profesor hodowli zwierząt na Uniwersytecie Bristolskim, nazywa to [cierpienie] 'najbardziej dotkliwym przykładem nieludzkiego podejścia człowieka wobec innego czującego zwierzęcia'” – podkreślił w swoim wpisie Singer.

Ponadto producent podkreśla, że mięso ma powstawać bez wykorzystania antybiotyków, a także cechować się mniejszym ryzykiem pojawienia się bakterii, takich jak E. coli.

Nadchodzi era zamienników mięsa?

Portal stacji CNBC zwraca uwagę, że – pomimo przełomu – kalifornijski start-up nadal czeka daleka droga, by wprowadzić swój produkt na rynek amerykański. Na drodze stać ma m.in. presja ze strony hodowców zwierząt, którym nie jest na rękę pojawienie się takiego rodzaju konkurencji.

Niemniej jednak, wejście na azjatyckie rynki i uruchomienie szerszej produkcji może pozwolić na obniżenie jej kosztów, czyniąc w przyszłości „mięso z próbówki” bardziej konkurencyjnym.

Czytaj także: Współczesny sposób hodowli zwierząt nie do obrony. W 2040 roku 60 proc. zjadanego przez nas mięsa nie będzie pochodzić od zwierząt

Firma Eat Just jeszcze w ubiegłym roku szacowała, że „bryłka” sztucznego mięsa kosztować będzie 50 dolarów amerykańskich: sporo, jednak znacznie mniej niż jeszcze kilka lat temu, gdy coraz głośniej mówiło się o „mięsie z próbówki”. Jak podaje „The New York Times” , teraz firma zapowiada, że cena potraw przyrządzonych z ich mięsa może być porównywalna z daniami z kurczaka w restauracjach klasy premium.

Czytaj także: Parlament Europejski zagłosował przeciw zakazowi “wegeburgerów”

Zamienniki tradycyjnego mięsa wydają się w ostatnich latach zyskiwać na popularności w krajach zachodnich w związku z rosnącą troską o dobrostan zwierząt, a także świadomością kryzysu klimatycznego, do którego przyczyniają się także emisje związane z rolnictwem. Szacuje się, że hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 18 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych.

Według firmy Barclays, której szacunki cytuje BBC, za 10 lat rynek substytutów może być wart 140 miliardów dolarów, czyli 10 proc. wartości rynku tradycyjnego mięsa.

Na razie jednak głównym konkurentem „mięsa z probówki” pozostają substytuty oparte na białkach roślinnych, które z sukcesem mogą zastępować tradycyjne potrawy.

_

Zdjęcie: Eat Just

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.