Udostępnij

Mieszkańcy europejskich miast popierają zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2030 roku

13.04.2021

Sondaż ośrodka badawczego YouGov pokazuje, że mieszkańcy europejskich miast w dużej mierze popierają zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2030 roku. 60 proc. ankietowanych z Warszawy i Krakowa opowiedziało się „za” zakazem.

Organizacja Transport&Environment zleciła ośrodkowi badawczemu YouGov sondaż wśród mieszkańców 15 dużych miast, w ośmiu krajach Europy Zachodniej, Południowej i Wschodniej. W internetowym badaniu wzięło udział 10 050 osób. Blisko dwie trzecie popiera zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2030 roku.

Czytaj także: Samochody elektryczne górą w Norwegii. To już ponad połowa rynku nowych aut

W poszczególnych miastach poparcie dla zakazu wahało się od 51 do 77 proc. Najwyższe wartości odnotowano wśród mieszkańców Rzymu, Mediolanu i Madrytu. Również ankietowani z Polski uplasowali się wysoko. W przypadku badanych z polskich miast, czyli z Warszawy i Krakowa, poparcie dla zakazu sprzedaży aut spalinowych wyniosło po 60 proc.

Czy elektryki podbiją Europę?

Jako najważniejsze czynniki wpływające na sprzedaż elektryków wskazano ceny (55 proc.), infrastrukturę (51 proc.), a także zasięg pojazdów elektrycznych (45 proc.). Równocześnie jedynie co dziesiąty badany był zdania, że elektryki w Europie nie prześcigną w przyszłości aut spalinowych, jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych egzemplarzy.

Czytaj także: Komisja Europejska chce ostrzejszych norm emisji spalin. “De facto zakazuje samochodów spalinowych”

„Od Barcelony po Kraków istnieje szerokie poparcie dla zakończenia sprzedaży samochodów zasilanych paliwami kopalnymi w UE. Mieszkańcy miast są najbardziej narażeni na toksyczne poziomy zanieczyszczeń powietrza i nie chcą, by silniki spalinowe były sprzedawane dłużej, niż jest to konieczne” – powiedziała w oświadczeniu Julia Poliscanova z Transport&Environment. „Politycy powinni słuchać ludzi, którzy mówią, że są gotowi w pełni przejść na pojazdy bezemisyjne już w 2030 roku. Tego lata Komisja Europejska powinna zaproponować unijną datę końcową sprzedaży pojazdów spalinowych” – przekonuje Poliscanova.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonego sondażu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/NadyGinzburg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.