Udostępnij

Migranci klimatyczni. Od września aż 10 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy

19.03.2021

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca opublikował raport dotyczący migracji klimatycznych. Wynika z niego, że przez ostatnie pół roku aż 10 milionów ludzi musiało zmienić miejsce zamieszkania. Ich przeprowadzki były konieczne ze względu na dotkliwe efekty zmiany klimatu.

Pięć razy mniej osób – bo nieco ponad 2 miliony – musiało opuścić swoje domy z powodu działań wojennych. Jak podkreśla organizacja, zmiana klimatu jest dziś najczęstszym powodem koniecznych migracji. Autorzy raportu wzięli pod uwagę dane z zaledwie sześciu miesięcy – od września 2020 do lutego 2021. To oznacza, że miesięcznie swoje domy musi opuszczać aż 1,5 mln osób.

„Sytuacja się pogarsza, ponieważ zmiany klimatyczne potęgują istniejące czynniki, takie jak ubóstwo, konflikty i niestabilność polityczną” – powiedziała Helen Brunt z Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca(International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies – IFRC).

Czytaj także: Jeśli przekroczymy ocieplenie o 1,5°C, warunki na części globu będą zbyt trudne do życia

Powodami migracji były w ostatnich miesiącach m.in. powodzie i susza. Zjawiska te – jak podkreślają autorzy raportu – mają związek z ociepleniem klimatu.

Szacuje się, że 60 proc. migrantów klimatycznych w ciągu ostatnich miesięcy stanowili mieszkańcy krajów azjatyckich.

Migracje klimatyczne coraz częstsze

Według danych Internal Displacement Monitoring Center (IDMC), organizacji zajmującej się monitorowaniem przymusowych przeprowadzek, rocznie miejsce zamieszkania musi zmieniać średnio 22,7 milionów ludzi.

Dane za cały 2020 rok jeszcze nie są dostępne. IDMC wylicza, że w pierwszej połowie roku było to 9,8 mln osób. W 2019 roku swoje domy opuściły 24,9 mln ludzi. Wśród przyczyn wymieniane są m.in. trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Jednak najczęściej powodami ucieczek są zjawiska pogodowe, potęgowane przez zmianę klimatu.

Część Ziemi zbyt trudna do życia

Z kolei Institute for Economics and Peace (Instytut Ekonomii i Pokoju) podał we wrześniu ubiegłego roku, że do 2050 r. ponad miliard ludzi będzie musiało podjąć decyzję o ucieczce ze swojego miejsca zamieszkania. Eksperci przewidują, że zmuszą ich do tego dwa czynniki: konflikty zbrojne lub czynniki ekologiczne. Ogromnymi problemami będzie utrudniony dostęp do pożywienia i czystej wody.

Instytut podał również, że obecnie na świecie jest o 60 proc. mniej dostępnej, czystej wody niż 50 lat temu. Jednocześnie populacja rośnie, do 2050 roku na świecie ma być już 10 miliardów ludzi. A to oznacza, że zapotrzebowanie na wodę i pożywienie będzie rosło.

Co więcej, zeszłoroczny raport międzynarodowego zespołu naukowców, opublikowany w  „Proceedings of the National Academy of Sciences”, sugeruje, że jeśli nie zatrzymamy emisji gazów cieplarnianych, to jeszcze w tym stuleciu 1/3 ludzkości będzie doświadczać ekstremalnie wysokich średnich rocznych temperatur. Takich, jakie dziś występują wyłącznie za Saharze. To, jak piszą autorzy, wywoła masowe migracje klimatyczne – głównie z Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

_

Źródło: Reuters

Zdjęcie: Piyaset/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.