Udostępnij

Jeśli przekroczymy ocieplenie o 1,5°C, warunki na części globu będą zbyt trudne do życia

11.03.2021

Ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym wysokie temperatury połączone z dużą wilgotnością, będą coraz większym problemem dla mieszkańców strefy tropikalnej. Tak wynika z najnowszej analizy, opublikowanej na łamach „Nature Geoscience”. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że utrzymanie ocieplenia poniżej progu 1,5 st. Celsjusza powinno zapobiec scenariuszowi, w którym duża część tropików stanie się ekstremalnie trudnym miejscem do życia.

Wysokie temperatury powietrza są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego, gdy towarzyszy im wysoka wilgotność . Takie połączenie – w postaci wilgotnych fal upałów – może sprawić, że organizm nie będzie już w stanie skutecznie się schładzać (poprzez pocenie). Grozi to niebezpiecznym udarem cieplnym, a nawet śmiercią.

W badaniach nad problematyką wilgotnych upałów stosuje się metodę pomiaru temperatury mokrego termometru. Pozwala ona sprawdzić, do jakiej temperatury – przy określonej wilgotności – jest w stanie schłodzić się organizm. [Szczegółowo metodę tą opisuje portal Nauka o Klimacie.]

Zespół naukowców z Princeton University postanowił sprawdzić, jak wzrost średnich temperatur przekłada się na ryzyko sytuacji, w której przekroczony zostanie próg 35 st. Celsjusza na „mokrym termometrze”. Dlaczego akurat 35? Ponieważ szacuje się, że w takich warunkach człowiek jest w stanie przetrwać co najwyżej kilka godzin.

Analiza dotyczyła strefy tropikalnej, która jest najbardziej narażona na problem wilgotnych fal upałów. Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Geoscience„.

Ocieplenie to ekstremalne warunki do życia

Główny wniosek badań jest taki, że globalny wzrost średnich temperatur przekłada się równomiernie na wyższe wskazania wilgotnego termometru. Jeśli jednak uda się zatrzymać wzrost ocieplenia poniżej progu 1,5 st. Celsjusza, możemy zapobiec scenariuszowi, w którym duża część tropików staje się miejscem ekstremalnie trudnym do życia.

Czytaj także: Ekspert ONZ ostrzega przed “klimatycznym apartheidem”. Najsilniej skutki zmian klimatycznych odczują najbiedniejsi

Mojtaba Sadegh, ekspert ds. zagrożeń klimatycznych z Boise State University, zwraca uwagę, że w regionie znajdują się przede wszystkim kraje niezamożne. W rozmowie z brytyjskim „Guardianem” podkreśla, że w przypadku ocieplenia niezbędna dla przetrwania będzie infrastruktura zapewniająca schłodzone powietrze. Bez odpowiednich inwestycji w części tropików nie będzie się dało dalej mieszkać.

Miliony ruszą na północ?

To nie pierwsze badanie, które ostrzega, że niebawem ogromna część globu może stać się miejscem trudniejszym do życia niż obecnie.

Z opracowania, którego wyniki opublikowano w ubiegłym roku na łamach “Science Advances“, wynika, że w ostatnich 40 latach na Ziemi odnotowano tysiące przypadków “wilgotnych upałów”. Co więcej, ich intensywność podwoiła się w latach 1979-2019. [Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.]

Czytaj także: Klimatolodzy: duże różnice temperatur to sygnał zmian w klimacie

Nasilenie się problemu może być kolejnym czynnikiem utrudniającym życie mieszkańcom międzyzwrotnikowej części świata i skłaniającym miliony osób do migracji. Szacuje się, że za 50 lat będzie tam mieszkać 3,5 miliarda ludzi.

_

Dostęp do całości wspomnianych wyników badań można uzyskać na stronach „Nature Geoscience”.

Zdjęcie: Shutterstock/Wildeside

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.