Niedawne wyniki badań ze szkockiego University of Strathclyde ujawniają, że oceaniczna bryza morska może zawierać w sobie cząstki mikroplastiku. Autorzy podkreślają, że jest to wynik złego zarządzania ogromną ilością odpadów plastikowych produkowanych przez ludzi.
„Bryza morska była tradycyjnie uważana za 'czyste powietrze’, ale badanie to pokazuje zaskakujące ilości przenoszonych przez nią cząstek mikroplastiku. Wygląda na to, że niektóre cząsteczki plastiku mogą opuszczać morze i przedostawać się do atmosfery wraz z solą morską i jej zawartością” – mówi Steve Allen, współautor badania, cytowany przez „Guardiana”.
Czytaj także: Naukowcy wykryli mikroplastik w powietrzu w Krakowie
Autorzy publikacji wskazują, że wyrzut z oceanu takich cząstek, jak wirusy, bakterie czy algi, jest zjawiskiem dobrze opisanym w nauce. Po raz pierwszy zaobserwowano jednak, że dotyczy to także mikroplastiku.
Zwracają przy tym uwagę na możliwą skalę problemu: ludzkość każdego roku wprowadza do oceanu miliony ton plastiku, który – jak się okazuje – nie pozostaje tam na zawsze. Jak informowaliśmy TUTAJ, problem zanieczyszczeń plastikowych w oceanach systematycznie narasta od kilku dekad, a według ostatnich wyliczeń do 2050 roku plastiku będzie tam więcej niż ryb.
Czytaj także: W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus
Jeśli chodzi o mikroplastik, ma on w oceanach dwojakie źródło: albo trafia tam już w postaci drobin (o średnicy do 5 milimetrów), albo powstaje wskutek stopniowego rozpadu większych kawałków plastiku, takich jak m.in. popularne na świecie reklamówki foliowe. Więcej na temat przyczyn wszechobecności plastiku pisaliśmy TUTAJ.
Do uchwycenia cząstek mikroplastiku przez naukowców doszło nad Atlantykiem, we francuskiej miejscowości Mimizan, w południowo-zachodniej części kraju. Wykorzystano specjalną aparaturę rejestrującą także m.in. kierunek napływu cząstek w powietrzu. Udokumentowano w ten sposób, że mikroplastik w powietrzu pochodził z oceanu, a jego obecność nasilała się podczas zbliżania się fal morskich, wraz z towarzyszącą im bryzą.
_
Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się TUTAJ.
Zdjęcie: Shutterstock/Andrey_Kuzmin