Udostępnij

W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

06.03.2020

Skorupiak odkryty na dnie Rowu Mariańskiego przez brytyjskich badaczy miał w sobie kawałek mikroplastiku. Odkrywcy postanowili więc go nazwać Eurythenes plasticus, czyniąc go pierwszym gatunkiem, którego nazwa odnosi się do problemu wszechobecnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Nowemu gatunkowi, odkrytemu w jednym z najgłębszych miejsc na Ziemi, przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Newcastle University. Skorupiak – sklasyfikowany jako tzw. obunóg – miał w sobie włókno popularnego politereftalanu etylenu, znanego jako PET. Mikroplastik pochodził więc najprawdopodobniej z rozkładu plastikowego elementu, który, wyrzucony przez człowieka, trafił do wód oceanicznych.

 class=

„Zdecydowaliśmy się na nazwę Eurythenes plasticus, ponieważ chcieliśmy podkreślić konieczność podjęcia natychmiastowych działań, aby powstrzymać zalew naszych oceanów odpadami z tworzyw sztucznych” – powiedział kierujący projektem dr Alan Jamieson z Newcastle University.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że śmieci zanieczyszczające Pacyfik (gdzie odkryto E. plasticusa) pochodzą także z Europy i Ameryki Północnej. Naukowcy podkreślają, że eksport śmieci z tworzyw sztucznych często kończy się w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie gospodarka odpadami jest niewystarczająca lub w ogóle nie istnieje. Te, których nie da się przetworzyć, często trafiają do rzek, a ostatecznie do oceanów. Po znalezieniu się w wodzie, z czasem rozpadają się na mikroplastiki i trafiają do łańcuchów pokarmowych poprzez takie organizmy jak E. plasticus.

Krótki film na temat odkrytego niedawno skorupiaka opublikowało WWF, które wspierało prowadzone przez Brytyjczyków badania:

„Odkrycie gatunku E. plasticus pokazuje nam, do jak daleko idących konsekwencji prowadzi niewłaściwe postępowanie z odpadami z tworzyw sztucznych. Istnieją gatunki żyjące w najgłębszych, najodleglejszych [od nas] miejscach na Ziemi, które połknęły plastik, zanim ludzie zdążyli je odkryć. Tworzywa sztuczne są w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a teraz także w zwierzętach żyjących z dala od ludzi” – powiedział Heike Vesper, dyrektor programu morskiego niemieckiego WWF.

_

Nowo odkryty gatunek został przez naukowców opisany w czasopiśmie naukowym Zootaxa.

Źródła: Zootaxa, Newcastle University, WWF

Zdjęcie: Materiały prasowe Newcastle University

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.