Naukowcy z Anglia Ruskin University wskazują na kolejne potencjalne zagrożenie, związane z obecnością drobin mikroplastiku – tym razem w glebie. Okazuje się, że jego obecność może poważnie szkodzić dżdżownicom, niezwykle istotnym jako spulchniającym i użyźniającym glebę. Ponadto zmienia pH gleby, ograniczając tym samym wzrost niektórych roślin.
Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Environmental Science & Technology” rzucają nowe światło na wpływ, jaki na glebę może mieć obecność mikroplastiku. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak na drobiny tworzyw sztucznych (a konkretnie popularnych PLA oraz HDPE) reagują żyjące w niej dżdżownice. Okazało się, że nie dość, że hamują one ich wzrost, to u części powodują nawet utratę masy ciała. Ponadto wykryto, że mikroplastik zmienia pH gleby, co hamować może z kolei wzrost niektórych gatunków roślin.
Choć oczywiście potwierdzenie i wyjaśnienie przyczyn związku wymaga dalszych badań, wstępne wyniki to jasny sygnał, że warto je prowadzić.
!
Czytaj także: Niedopałki papierosów zatruwają glebę i ograniczają wzrost roślin
Po upływie 30 dni w obecności tworzywa sztucznego HDPE (stosowanego m.in. do produkcji butelek plastikowych i toreb foliowych) w przypadku dżdżownic z różowymi końcówkami (Aporrectodea rosea) nastąpił spadek masy ciała o średnio 3,1 procent. W tym samym czasie u dżdżownic, które nie były narażone na kontakt z mikroplastikiem, wystąpił wzrost o 5,1 procent.
Ponadto, obecność obydwu tworzyw sztucznych doprowadziło do spowolnienia wzrostu pędu życicy, co naukowcy wiążą bezpośrednio ze zmianą pH gleby, wywołaną przez mikroplastik. Niewykluczone więc, że i inne gatunki roślin reagują na obecność tworzyw.
„Możliwe, że mechanizmy reakcji na obecność mikroplastiku mogą być podobne do tych zaobserwowanych u wodnych robaków, badanych wcześniej. Skutki [obecności tworzyw sztucznych – SM] obejmują podrażnienie i niedrożność przewodu pokarmowego, ograniczenie wchłaniania składników odżywczych i [tym samym] ograniczenie wzrostu” – powiedział dr Bas Boots z Anglia Ruskin University, współautor badania.
Na istotną rolę dżdżownic dla ekosystemów zwraca uwagę inny współautor badania, Connor Russel:
Dżdżownice można określić 'inżynierami ekosystemów’, ponieważ pomagają one utrzymać glebę w zdrowiu. Robią to poprzez spożywanie martwej materii organicznej, przyczyniając się w ten sposób do większej dostępności składników odżywczych w glebie. (…) Jest wysoce prawdopodobne, że wszelkie zanieczyszczenia wpływające na zdrowie fauny glebowej, takiej jak dżdżownice, mogą oddziaływać [pośrednio – SM] na inne elementy ekosystemu, np. wzrost roślin.
Źródło: Anglia Ruskin University
Zdjęcie: Shutterstock/Witaya Proadtayakogool