Udostępnij

Mikroplastik we wszystkich badanych organizmach z dna Rowu Mariańskiego

29.03.2019

Badacze w ramach projektu Sky Ocean Rescue zbadali skorupiaki pobrane z sześciu oceanicznych głębin – w tym Rowu Mariańskiego. Wyniki potwierdziły pesymistyczne przypuszczenia, że nawet najgłębsze rejony świata nie są wolne od mikroplastiku.

Jak donosi portal BusinessInsider.com – brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle przyjrzeli się skorupiakom pobranych z sześciu oceanicznych rowów – Mariańskiego, Japońskiego, Izu-Ogasawara, Kermadec, Atakamskiego i Nowych Hebryd.

Mikroplastik znaleziono w organizmach 73 proc. badanych istot, natomiast w przypadku Rowu Mariańskiego (a więc na głębokości blisko 11 km) – we wszystkich pobranych organizmach. Okazuje się bowiem, że czym głębiej – tym tworzyw sztucznych w skali mikro jest więcej.

„Intuicyjne jest, że ostatecznym zlewem tych odpadów, niezależnie od wielkości, jest głębokie morze. (…) Jeśli zaśmiecisz rzekę, (zanieczyszczenie – S.M.) można spłukać. Jeśli zanieczyścisz linię brzegową, może ono zostać rozrzedzone przez pływy. Ale w najgłębszym punkcie oceanu będzie po prostu tam zalegać” – powiedział dr Alan Jamieson z  Uniwersytetu w Newcastle, który kierował zespołem badawczym.

Problem plastiku

W podobnym badaniu przyglądnięto się bliżej martwym morskim ssakom wyrzucanym na brzegi Wysp Brytyjskich. Wówczas plastik znaleziono się w żołądkach wszystkich znalezionych zwierząt. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Wraz z postępem badań problem plastiku i mikroplastiku, zalewających morza i oceany, wydaje się być wszechobecny. Jak donosiliśmy min. tutaj, do 2050 roku, o ile nie zaczniemy temu przeciwdziałać, w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

 

Pełny raport z badań brytyjskich naukowców (w języku angielskim) znaleźć można tutaj.

Źródło: The Royal SocietyBusinessInsider.com

Zdjęcie: Shutterstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.