Udostępnij

Mikroplastik we wszystkich badanych organizmach z dna Rowu Mariańskiego

15.01.2024

Badacze w ramach projektu Sky Ocean Rescue zbadali skorupiaki pobrane z sześciu oceanicznych głębin – w tym Rowu Mariańskiego. Wyniki potwierdziły pesymistyczne przypuszczenia, że nawet najgłębsze rejony świata nie są wolne od mikroplastiku.

Jak donosi portal BusinessInsider.com – brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle przyjrzeli się skorupiakom pobranych z sześciu oceanicznych rowów – Mariańskiego, Japońskiego, Izu-Ogasawara, Kermadec, Atakamskiego i Nowych Hebryd.

Mikroplastik znaleziono w organizmach 73 proc. badanych istot, natomiast w przypadku Rowu Mariańskiego (a więc na głębokości blisko 11 km) – we wszystkich pobranych organizmach. Okazuje się bowiem, że czym głębiej – tym tworzyw sztucznych w skali mikro jest więcej.

„Intuicyjne jest, że ostatecznym zlewem tych odpadów, niezależnie od wielkości, jest głębokie morze. (…) Jeśli zaśmiecisz rzekę, (zanieczyszczenie – S.M.) można spłukać. Jeśli zanieczyścisz linię brzegową, może ono zostać rozrzedzone przez pływy. Ale w najgłębszym punkcie oceanu będzie po prostu tam zalegać” – powiedział dr Alan Jamieson z  Uniwersytetu w Newcastle, który kierował zespołem badawczym.

Problem plastiku

W podobnym badaniu przyglądnięto się bliżej martwym morskim ssakom wyrzucanym na brzegi Wysp Brytyjskich. Wówczas plastik znaleziono się w żołądkach wszystkich znalezionych zwierząt. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Wraz z postępem badań problem plastiku i mikroplastiku, zalewających morza i oceany, wydaje się być wszechobecny. Jak donosiliśmy min. tutaj, do 2050 roku, o ile nie zaczniemy temu przeciwdziałać, w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

 

Pełny raport z badań brytyjskich naukowców (w języku angielskim) znaleźć można tutaj.

Źródło: The Royal SocietyBusinessInsider.com

Zdjęcie: Shutterstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.