Udostępnij

Milion hektarów dla zagrożonego motyla. Bezprecedensowe porozumienie publiczno-prywatne

18.06.2020

Amerykańskie przedsiębiorstwa branży transportowej i energetycznej zobowiązały się do ochrony zagrożonego gatunku motyla, zwanego monarchą. Ma to jednak także swój cel biznesowy: firmy postanowiły uprzedzić wpisanie motyla na federalną listę gatunków szczególnie chronionych i już teraz wdrożyć działania ochronne.

Amerykańska służba U.S. Fish & Wildlife Service i University of Illinois w Chicago ogłosiły podpisanie „bezprecedensowej” umowy, której celem ma być ochrona zagrożonego motyla: danaida wędrownego, zwanego monarchą.

Na mocy wspomnianej umowy 45 przedsiębiorstw z sektora energetycznego i transportowego zobowiązało się do podjęcia działań ochronnych, poprzez szczególną troskę o siedliska motyla na swoich gruntach. Urzędnicy szacują, że porozumieniem objętych zostanie blisko milion hektarów terenu, zarządzanego przez poszczególne firmy. Chodzi m.in. o dostosowywanie pory koszenia do cyklu życia monarchy, niestosowanie określonych typów środków ochrony roślin, a także wysiewanie takich gatunków traw, które sprzyjają chronionemu gatunkowi.

Danaid wędrowny to charakterystyczny motyl występujący przede wszystkim w obydwu Amerykach, w południowej Azji, a także w niektórych zakątkach Europy. W ciągu ostatnich dziesięcioleci jego populacja w Stanach Zjednoczonych drastycznie się skurczyła, stąd potrzeba działań ochronnych. Niewykluczone, że już wkrótce motyl zostanie wpisany na federalną listę gatunków zagrożonych.

„Pewność regulacyjna”

„Przywrócenie tego gatunku nie może się dokonać wyłącznie dzięki działaniom rządu federalnego. Współpraca jest kluczem. (…) Porozumienie to ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia, że ​​prywatni właściciele będą stosować praktyki ochrony i zachowania motyli, a oni sami zyskają w zamian pewność regulacyjną” – powiedział w oświadczeniu senator Tom Carper.

„Jestem dumny, że mój stan, Delaware, jest zaangażowany w te wysiłki. Chcę podziękować uczestnikom umowy za przyspieszenie działań i doprowadzenie do finalizacji. Mam nadzieję, że dzięki współpracy możemy przywrócić motyle, które dziś znajdują się na krawędzi wyginięcia” – podkreślił polityk.

Firmy wolą ponieść koszty wcześniej

I właśnie wspomniana pewność regulacyjna jest języczkiem u wagi dla krytyków porozumienia, według których niekoniecznie musi wyjść ono motylom na dobre. Strony skorzystały bowiem z umów CCA i CCAA.

Jak podaje serwis Mongabay, obydwie formy zapewniają przedsiębiorstwom, że w przypadku wpisania określonego gatunku na federalną listę gatunków zagrożonych, nie będą one musiały wdrażać dodatkowych działań ochronnych. „Dzięki temu firmy będą mogły zajmować się przede wszystkim biznesem. A jeśli przypadkiem zabiją przy tym monarchów, nie będą podlegać przepisom dotyczącym gatunków zagrożonych wyginięciem”- powiedziała Tara Cornelisse z organizacji Center for Biological Diversity, która zgłosiła swoje zastrzeżenia do umowy.

Nadzieję na korzystne skutki podpisanego porozumienia daje jednak współpraca z University of Illinois w Chicago, którego eksperci mają czuwać nad realizacją zapisów porozumienia.

„Poprzez wczesne zaangażowanie się w dobrowolną ochronę, przedsiębiorstwa będą mogą uniknąć w przyszłości zwiększonych kosztów i opóźnień wynikających z potencjalnego umieszczenia motyla na liście [gatunków zagrożonych – przyp. red.]. Zapewnia to ogromną wartość dla przedsiębiorstw, ale przyniesie także duże korzyści motylowi” – podkreśla Iris Caldwell z UIC, cytowana przez portal GNN.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Chuchawan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.