Państwa znajdujące się w grupie G20, a więc de facto najbogatsze kraje świata, między rokiem 2014 a 2017 potroiły wsparcie finansowe dla projektów związanych z węglem (kopalń oraz elektrowni węglowych). Mimo wcześniejszych deklaracji związanych z ochroną klimatu subsydia (rozumiane jako dotacje i ulgi podatkowe) dla projektów związanych z węglem znacząco wzrosły.
Jak wynika z raportu organizacji Overseas Development Institute łączne subsydia dla projektów związanych z węglem wzrosły z 17 mld dolarów amerykańskich w 2014 roku do 47 miliardów w roku 2017. Brane pod uwagę były dotacje oraz ulgi podatkowe, związane z inwestycjami w wydobycie węgla oraz elektrownie opalane tym surowcem.
Spośród najbogatszych państw we wspieraniu węgla przodują Chiny, dalej uplasowały się Indie oraz Japonia, która będzie gospodarzem rozpoczynającego się w piątek szczytu G20. Za nimi znalazły się RPA, Korea Południowa, Indonezja i USA. Jak podkreślają autorzy raportu, najbogatsze państwa znacząco wsparły energetykę węglową pomimo wcześniejszych deklaracji, związanych z problemem zmian klimatycznych.
„Minęło już 10 lat od czasu, gdy G20 zobowiązało się do wycofania dotacji na paliwa kopalne. Zdumiewające jest to, że niektóre rządy faktycznie zwiększają ilość funduszy, jakie przeznaczają na elektrownie węglowe” – powiedział Ipek Gençsü, główny autor raportu, cytowany przez „The Guardian”.
Przypomnijmy: Zgodnie z tzw. porozumieniem paryskim, podpisanym w 2015 roku przez 195 państw, sygnatariusze mają dążyć do znaczących redukcji emisji gazów cieplarnianych, by zatrzymać wzrost średnich temperatur na Ziemi maksymalnie na poziomie 2 st. Celsjusza (w stosunku do temperatury sprzed rewolucji przemysłowej).
Autorzy raportu podkreślają, że faktyczne wsparcie dla projektów węglowych w rzeczywistości może być jeszcze większe. W wielu krajach G20 brakuje bowiem przejrzystości, jeśli chodzi o dotowanie węgla.
Z pełnym raportem ODI (w j. angielskim) zapoznać można się tutaj.
Źródła: Overseas Development Institute, The Guardian
Zdjęcie: Shutterstock/yotily