Udostępnij

Mimo deklaracji klimatycznych państwa G20 potroiły wsparcie finansowe dla węgla

26.06.2019

Państwa znajdujące się w grupie G20, a więc de facto najbogatsze kraje świata, między rokiem 2014 a 2017 potroiły wsparcie finansowe dla projektów związanych z węglem (kopalń oraz elektrowni węglowych). Mimo wcześniejszych deklaracji związanych z ochroną klimatu subsydia (rozumiane jako dotacje i ulgi podatkowe) dla projektów związanych z węglem znacząco wzrosły.

Jak wynika z raportu organizacji Overseas Development Institute łączne subsydia dla projektów związanych z węglem wzrosły z 17 mld dolarów amerykańskich w 2014 roku do 47 miliardów w roku 2017. Brane pod uwagę były dotacje oraz ulgi podatkowe, związane z inwestycjami w wydobycie węgla oraz elektrownie opalane tym surowcem.

Spośród najbogatszych państw we wspieraniu węgla przodują Chiny, dalej uplasowały się Indie oraz Japonia, która będzie gospodarzem rozpoczynającego się w piątek szczytu G20. Za nimi znalazły się RPA, Korea Południowa, Indonezja i USA. Jak podkreślają autorzy raportu, najbogatsze państwa znacząco wsparły energetykę węglową pomimo wcześniejszych deklaracji, związanych z problemem zmian klimatycznych.

„Minęło już 10 lat od czasu, gdy G20 zobowiązało się do wycofania dotacji na paliwa kopalne. Zdumiewające jest to, że niektóre rządy faktycznie zwiększają ilość funduszy, jakie przeznaczają na elektrownie węglowe” – powiedział Ipek Gençsü, główny autor raportu, cytowany przez „The Guardian”.

Przypomnijmy: Zgodnie z tzw. porozumieniem paryskim, podpisanym w 2015 roku przez 195 państw, sygnatariusze mają dążyć do znaczących redukcji emisji gazów cieplarnianych, by zatrzymać wzrost średnich temperatur na Ziemi maksymalnie na poziomie 2 st. Celsjusza (w stosunku do temperatury sprzed rewolucji przemysłowej).

Autorzy raportu podkreślają, że faktyczne wsparcie dla projektów węglowych w rzeczywistości może być jeszcze większe. W wielu krajach G20 brakuje bowiem przejrzystości, jeśli chodzi o dotowanie węgla.

 

Z pełnym raportem ODI (w j. angielskim) zapoznać można się tutaj.

Źródła: Overseas Development Institute, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/yotily

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.