Udostępnij

Chiny wspierają przemysł węglowy. Tyle, że poza swoimi granicami

26.01.2019

Chiny stały się najważniejszym sprzymierzeńcem przemysłu węglowego na świecie. Kraj ten – choć deklaruje ograniczenie wykorzystywania węgla u siebie – równocześnie finansuje budowę jednej czwartej powstających elektrowni węglowych poza swoimi granicami. Tak wynika z ostatnich analiz IEEFA.

Amerykański think-tank – Instytut Ekonomiki Energetyki i Analizy Finansowej (IEEFA)  – przygotował raport dotyczący chińskiego wsparcia dla energetyki węglowej. Wynika z niego, że chociaż Państwo Środka kreuje się na światowego lidera energii odnawialnej, nie ma problemu z tym, by sprzedawać swoje rozwiązania i technologię innym, mniej zamożnym krajom.

Ciemna strona chińskiej transformacji

Chiny – a konkretnie chińskie instytucje finansowe, w tym państwowe banki – inwestują w rozwój kopalni węglowych, elektrowni oraz infrastruktury wokół nich. Głównymi partnerami ChRL w tym zakresie są: Bangladesz, Wietnam, RPA, Pakistan i Indonezja.

„Chiny podejmują bardzo zdecydowane kroki w celu spowolnienia rozwoju elektrowni zasilanych węglem u siebie, ale chcą wykorzystać swoje doświadczenia (z branży węglowej – przyp. red.) i sprzedawać je za granicą” – powiedziała Melissa Brown, współautorka raportu IEEFA.

Podkreśliła przy tym, że część eksportowanych rozwiązań jest już zakazana w samych Chinach. Ich odbiorcy to jednak w większości kraje o niższych standardach środowiskowych, chcące przede wszystkim rozwijać się gospodarczo. Raport wskazuje, że z chińskiego finansowania korzysta przemysł węglowy 27 krajów. Chińskie instytucje zaoferowały lub zobowiązały się do inwestycji o wartości blisko 36 mld dolarów amerykańskich.

Troska o własne podwórko

Chinom w ciągu kilku lat udało się zwiększyć udział energii odnawialnej i jądrowej w miksie energetycznym państwa z 34% do 40%. Wytwarzanych jest w ten sposób blisko 750 gigawatów energii elektrycznej.

Równocześnie kraj stara się sukcesywnie odchodzić od węgla – zamykane są przestarzałe elektrownie węglowe oraz kopalnie.

Celem chińskiej polityki jest przede wszystkim walka z zanieczyszczeniami powietrza, które w Chinach są skutkiem błyskawicznego rozwoju gospodarczego ostatnich 40 lat. Władzom udało się m.in. obniżyć średnie stężenia pyłów PM2,5 w 70 chińskich aglomeracjach – aż o jedną trzecią.

Jak widać, Chińczycy nie mają problemu z tym, by równocześnie wspierać szkodliwe dla środowiska inwestycje w innych państwach. Z pewnością nie sprzyja to mieszkańcom wspieranych krajów, ani walce z ogólnoplanetarnym problemem, jakim jest globalne ocieplenie.

 

Z całym raportem IEEFA (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: IEEFAReuters

Zdjęcie: Unsplash.com/Kurt Cotoaga

 

Czytaj też: Chiny upominają lokalnych urzędników. Będą kary za przekraczanie norm jakości powietrza

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.