Udostępnij

Miniony listopad był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów

25.12.2021

Miniony listopad był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów – wynika z danych opublikowanych przez naukowców z unijnego programu Copernicus. Odkąd mierzymy temperatury powietrza, w listopadzie cieplej było tylko cztery razy. I to niewiele bardziej.

Według najnowszych szacunków był to piąty najcieplejszy listopad w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura (mierzona przy powierzchni) w listopadzie 2021 roku była jedynie o 0,2 st. Celsjusza niższa, niż w rekordowym listopadzie w ubiegłym roku. Pozostałe rekordy – jak podają naukowcy z Copernicusa – były „bardzo zbliżone” do średniej odnotowanej w tym roku.

Czytaj także: Zmiany klimatu w Polsce. IMGW-PIB alarmuje

Temperatura w Europie była bliska średniej z lat 1991-2020, zarówno dla całej jesieni, jak i w listopadzie. Odnotowano jednak wyjątki: Irlandia, Wielka Brytania i południowa Skandynawia doświadczyły rekordowego lub prawie rekordowego ciepła tej jesieni. W skali globalnej natomiast wysokimi temperaturami wyróżniały się: większość Ameryki Północnej, duża część Syberii i znaczna część Afryki i Bliskiego Wschodu.

Choć miniony listopad nie był najcieplejszym, wrażenie robi różnica względem minionych dekad. Przykładowo: Średnia temperatura w rejonie Arktyki była o 3,24 st. Celsjusza wyższa niż średnia z lat 1951-1980 – zauważył na Twitterze Antti Lipponen, fizyk z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego.

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) jest realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Komisji Europejskiej, ze środków UE. Regularnie publikuje comiesięczne biuletyny informujące o obserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych.

Czytaj także: Jak zmieni się klimat w Polsce? „Straty będą znacznie wyższe niż korzyści”

Szacunki opierają się na analizach komputerowych, które bazują na miliardach pomiarów dokonywanych z użyciem satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

_

Zdjęcie: Gonzalo Solari Cooke / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.