Udostępnij

Miniony listopad był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów

25.12.2021

Miniony listopad był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów – wynika z danych opublikowanych przez naukowców z unijnego programu Copernicus. Odkąd mierzymy temperatury powietrza, w listopadzie cieplej było tylko cztery razy. I to niewiele bardziej.

Według najnowszych szacunków był to piąty najcieplejszy listopad w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura (mierzona przy powierzchni) w listopadzie 2021 roku była jedynie o 0,2 st. Celsjusza niższa, niż w rekordowym listopadzie w ubiegłym roku. Pozostałe rekordy – jak podają naukowcy z Copernicusa – były „bardzo zbliżone” do średniej odnotowanej w tym roku.

Czytaj także: Zmiany klimatu w Polsce. IMGW-PIB alarmuje

Temperatura w Europie była bliska średniej z lat 1991-2020, zarówno dla całej jesieni, jak i w listopadzie. Odnotowano jednak wyjątki: Irlandia, Wielka Brytania i południowa Skandynawia doświadczyły rekordowego lub prawie rekordowego ciepła tej jesieni. W skali globalnej natomiast wysokimi temperaturami wyróżniały się: większość Ameryki Północnej, duża część Syberii i znaczna część Afryki i Bliskiego Wschodu.

Choć miniony listopad nie był najcieplejszym, wrażenie robi różnica względem minionych dekad. Przykładowo: Średnia temperatura w rejonie Arktyki była o 3,24 st. Celsjusza wyższa niż średnia z lat 1951-1980 – zauważył na Twitterze Antti Lipponen, fizyk z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego.

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) jest realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Komisji Europejskiej, ze środków UE. Regularnie publikuje comiesięczne biuletyny informujące o obserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych.

Czytaj także: Jak zmieni się klimat w Polsce? „Straty będą znacznie wyższe niż korzyści”

Szacunki opierają się na analizach komputerowych, które bazują na miliardach pomiarów dokonywanych z użyciem satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

_

Zdjęcie: Gonzalo Solari Cooke / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.