Udostępnij

Zmiany klimatu w Polsce. IMGW-PIB alarmuje

26.08.2021

IMGW-PIB wydał komunikat, w którym omawia ostatni raport IPCC. W nawiązaniu do najnowszych ustaleń klimatologów państwowy instytut badawczy zwraca uwagę na zagrożenia wynikające ze zmiany klimatu w Polsce.

Przed kilkoma tygodniami ukazał się najnowszy raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Dokument, zwracający uwagę na skutki ocieplenia planety, został omówiony na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB). Państwowy instytut zwraca w tym kontekście uwagę na skutki zmiany klimatu w Polsce.

„Lokalizacja geograficzna Polski powoduje, że zimą zwykle docierały do nas wilgotne masy powietrza i opady śniegu. Jednak w ostatnich latach pokrywa śniegowa w Polsce jest coraz mniejsza. Jej brak zwiększa częstotliwość i długotrwałość epizodów suszy, szczególnie w okresie wegetacyjnym, kiedy woda jest nam najbardziej potrzebna. Zasoby wodne będą w XXI wieku najważniejsze i ich dostępność może być źródłem konfliktów” – czytamy w komunikacie IMGW-PIB.

Zmiany klimatu w Polsce
Zmiany klimatu w Polsce. Wśród zagrożeń, z którymi się wiążą, eksperci wymieniają m.in. susze. Zdjęcie: Shutterstock/Tanja Esser

„W ostatnich latach ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery znów pikuje. To oznacza, że wzrost globalnej temperatury o 1,5 st. Celsjusza może nastąpić znacznie wcześniej. Czy za siedem lat? Należałoby przeprowadzić odpowiednie badania najnowszych danych, by na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Faktem pozostaje, że emitujemy więcej gazów cieplarnianych niż w scenariuszu business as usual i pozostaje nam coraz mniej czasu na zmianę tych trendów” – powiedział w oświadczeniu prof. Mirosław Miętus z IMGW-PIB, cytowany na stronach instytutu.

Przypomnijmy: W najnowszym raporcie IPCC przeczytać możemy m.in. że zmiany klimatu są obserwowane we wszystkich regionach świata i w obrębie całego systemu klimatycznego planety. Wiele spośród zmian nie ma precedensu na przestrzeni ostatnich tysięcy lub nawet setek tysięcy lat. Niektórych nie uda się powstrzymać w ciągu wieków lub nawet tysiącleci. Problem można jednak ograniczyć, decydując się na trwałe i zdecydowane obniżenie emisji CO2 oraz innych gazów cieplarnianych.

Zmiany klimatu w Polsce

Na filmie opublikowanym przez państwowy instytut badawczy zobaczyć możemy, jak w ostatnich dziesięcioleciach zmieniały się temperatury powietrza na terenie kraju. To jeden z wymiarów, który pokazuje, że problem zmian klimatu dotyka również Polskę.

Zagadnieniu ocieplenia został poświęcony również niedawny raport IMGW-PIB, zatytułowany „Klimat Polski”. „Współczesna zmiana klimatu (…) bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki” – możemy przeczytać w dokumencie, o którym więcej informowaliśmy TUTAJ.

W nieco bardziej odległej perspektywie zmiany klimatyczne to ponadto ryzyko niebezpieczeństw, które kojarzymy najczęściej z państwami Pacyfiku. Również nam zagraża bowiem podnoszący się poziom mórz. To, jak bardzo niszczycielskie będzie to zjawisko, zależy od scenariusza klimatycznego, który się ziści. A więc od sukcesu lub porażki planowanych działań na rzecz ochrony klimatu.

O tym, że w związku z ociepleniem planety pod wodą znaleźć się mogą m.in. część Gdańska i Półwyspu Helskiego, ostrzegał kilka miesięcy temu interdyscyplinarny zespół Polskiej Akademii Nauk. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

_

Z całością komunikatu IMGW-PIB na temat raportu IPCC można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/bardzo.photo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.