Udostępnij

Minister rolnictwa powoła rzecznika praw zwierząt. Wcześniej o animalsach mówił „przebierańcy”

26.06.2020

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że powoła rzecznika praw zwierząt. Zaledwie dwa miesiące temu, w ramach tarczy antykryzysowej, chciał zakazać animalsom wstępu do gospodarstw, a ich pracę nazywał „skandalem”.

– Będzie to osoba doskonale znająca zwierzęta; ich warunki, potrzeby życiowe i behawior. Również znająca się perfekcyjnie na zwierzętach towarzyszących – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez Polskie Radio. – Dysponując możliwościami udostępnionymi przez Ministerstwo Rolnictwa, będzie pilnował przestrzegania praw zwierząt i przygotuje założenia nowej ustawy o ochronie praw zwierząt. Nie unikamy tego tematu.


Rzecznik ma zostać powołany w ciągu kilku najbliższych dni.

„Kogo obstawiacie? Może Szczepan Wójcik – hodowca norek? Hm… A może jakiś myśliwy?” – ironizuje Ekowyborca na Facebooku w odpowiedzi na zapowiedź ministra Ardanowskiego.

Przypomnijmy: to ten sam minister, który w styczniu wprowadził Lex Ardanowski, przepisy zakładające surowe kary za „przeszkadzanie” w polowaniach. „Specustawa idzie o wiele dalej. Niemożliwe staje się też uprawianie sportu, zbieranie grzybów – jakakolwiek rekreacja na wolnym terenie, gdzie może się odbywać odstrzał. Wystarczy, że myśliwi nieodpowiednio poinformują o planowanym polowaniu. Niczego nieświadomy człowiek pojedzie do lasu i równie nieświadomie złamie prawo” – mówił w rozmowie ze SmogLabem dr Marcin Urbaniak, prezes Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu.

To również ten sam minister, który w kwietniu na konferencji zwołanej przez Szczepana Wójcika, hodowcę norek, mówił: „Skandalem jest zabieranie zwierząt przez (…) organizacje. Ja zgłosiłem do kolejnej wersji tarczy (antykryzysowej – od aut.) zakaz tej czynności”. (…) Ci przebierańcy wchodzą, lekceważąc przepisy ochronne, nie tylko w sposób skandaliczny zajmują zwierzęta – to jest często źródło utrzymania dla tych organizacji (…), ale stwarzają realne zagrożenie roznoszenia choroby i twierdzą, że ich żadne przepisy nie obowiązują.

Nie podawał jednak żadnych konkretnych przykładów nadużyć czy nazw organizacji.

Błyskawicznie powstała petycja w tej sprawie. „Mamy do czynienia z próbą wykorzystania sytuacji koronawirusa i związanego z nią zamieszania do wprowadzenia zmian, które będą obowiązywały, nawet kiedy epidemia się skończy. Celem ministra jest wyjęcie terenu gospodarstw spod obowiązywania Ustawy o Ochronie Zwierząt, tak byśmy nie mogli pomóc zaniedbanym czy głodzonym zwierzętom!” – czytamy w niej. Pod apelem podpisało się 200 tys. osób. Na szczęście zapis nie wszedł do tarczy antykryzysowej.

Minister Ardanowski nie chciał jednak odpuścić organizacjom. Pod koniec maja zapowiedział, że stworzy listę organizacji prozwierzęcych, które rzekomo miały z odbierania maltretowanych zwierząt „zrobić biznes”.

Źródło zdjęcia: Kancelaria Premiera / Flickr

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.