Udostępnij

Ministerstwo: Prąd z atomu musi być tani, bo tak założyliśmy. Eksperci są sceptyczni

21.03.2019

W przyszłości energia elektryczna pochodząca z atomu ma stać się ważną częścią polskiego miksu energetycznego – zakłada tak m.in. dokument Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040. Ile jednak będzie nas kosztować energia z planowanej elektrowni? Tego staraliśmy się dowiedzieć, pytając w Ministerstwie Energii.

Według projektu Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040, który trafił do konsultacji w listopadzie zeszłego roku, już w 2035 roku polski miks energetyczny ma zasilić prąd płynący z elektrowni atomowej. Energia z tego źródła ma zastąpić stopniowo redukowany udział węgla. W 2035 roku z atomu ma pochodzić 10 proc. polskiej energii elektrycznej, natomiast w 2040 już 18 procent.

W związku z tym – i w kontekście ryzyka podwyżek cen energii, spowodowanych m.in. rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 – zapytaliśmy w Ministerstwie Energii o to, ile będzie kosztować energia elektryczna produkowana w planowanej elektrowni atomowej.

Odpowiedź Ministerstwa Energii

W przesłanej nam odpowiedzi, o którą poprosiliśmy w trybie dostępu do informacji publicznej, dowiedzieć się można kilku ciekawych faktów.

Po pierwsze: Koszty budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, a także produkowanej w niej energii elektrycznej, będą znane dopiero po złożeniu ofert przez generalnych wykonawców.

Po drugie: Wymagania ofertowe będą zakładać, że średnioważony koszt produkcji prądu z atomu „musi być niższy niż średnioważony koszt produkcji innych źródeł energii”, m.in. w elektrowniach węglowych, wiatrowych czy wodnych. Wynika to z faktu, że jednym z głównych założeń „Programu polskiej energetyki jądrowej” jest zatrzymanie wzrostu cen energii elektrycznej dla odbiorców.

Ponadto: W odpowiedzi Ministerstwa Energii zamieszczono cennik energii elektrycznej z innych źródeł z 2017 roku (sic!), z którymi konkurować mają powstałe w przyszłości polskie reaktory jądrowe:

– elektrownie wodne: 129,10 zł/MWh;
– elektrownie na węgiel brunatny: 169,20 zł/MWh;
– elektrownie na węgiel kamienny: 215,20 zł/MWh;
– elektrociepłownie gazowe: 248,70 zł/MWh;
– elektrownie wiatrowe: 306,80 zł/MWh;
– elektrownie i elektrociepłownie biomasowe: 436,90 zł/MWh.

Niepewność oszacowań

O to, z jakim prawdopodobieństwem możemy dziś szacować przyszłe ceny energii elektrycznej pochodzącej z atomu, zapytaliśmy dr Aleksandrę Gawlikowską-Fyk z Forum Energii:

„W przypadku energetyki jądrowej tak naprawdę to, ile będzie kosztowała energia elektryczna w przyszłości, zależy od nakładów inwestycyjnych, które trzeba ponieść na początku. Najwięcej kosztuje budowa elektrowni, a nie sama produkcja energii. Ministerstwo w projekcie polityki energetycznej Polski do 2040 r. dość nisko ocenia nakłady kapitałowe.

Tymczasem na przykładzie innych projektów w Unii Europejskiej, bo to jest dla nas odnośnik – widzimy, że te koszty są wyższe. Ponadto, te budżety są niedoszacowane. Czy we Francji, czy Wielkiej Brytanii, czy Finlandii, wraz z postępami inwestycji, projekty stają się dużo droższe niż zakładano, a ich harmonogramy się wydłużają”.

Zobacz także: Hitachi wstrzymuje budowę elektrowni atomowej na Wyspach. Powodem koszty

O przewidywanych kosztach technologii wykorzystywanych w energetyce, przeczytać można w raporcie „PEP2040 pod lupą Forum Energii” (konkretnie w załączniku nr 2, na slajdzie nr 7). Eksperci FE prognozują w nim znaczący spadek kosztów związanych z elektrowniami wiatrowymi i fotowoltaiką, natomiast wzrost w przypadku węgla i gazu.

Atom vs. OZE

O szansę na to, że koszt energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni atomowej będzie niższy niż energii z innych źródeł, zapytaliśmy Bartłomieja Derskiego – dziennikarza portalu WysokieNapiecie.pl:

„Trzeba wziąć pod uwagę, że energetyka atomowa w tej chwili w Europie opiera się na pojedynczych reaktorach. Kosztują one bardzo dużo, ponieważ każdy z nich jest niemalże osobnym projektem – nie ma powtarzalności. Całkowity koszt energii produkowanej w tych reaktorach jest bardzo wysoki.

Przykładowo w przypadku powstającego w Wielkiej Brytanii reaktora Hinkley Point C, inwestor zagwarantował, ze energia będzie kosztować blisko 500 zł/MWh. Dla porównania w Polsce w podobnych kontraktach farmy wiatrowe w zeszłym roku zadeklarowały ceny poniżej 200 zł/MWh. Energetyka słoneczna to dziś kwoty bliżej 300-400 zł/MWh, biogazownie ok. 500 zł/MWh, elektrownie na biomasę 250-300 zł/MWh.

Na razie w Europie nic nie wskazuje na to, by ceny energii pochodzącej z atomu miały być porównywalne z cenami energii z odnawialnych źródeł. Gdybyśmy oczywiście wprowadzili duży program budowy reaktorów jądrowych i te inwestycje były powtarzalne – jak miało to miejsce w Europie w latach 70-tych – to dałoby się z pewnością ograniczyć koszty tej technologii. Wciąż mam jednak wątpliwości, czy bylibyśmy w stanie zejść poniżej 350 zł/MWh”.

 

Z pełną treścią odpowiedzi Ministerstwa Energii można zapoznać się tutaj.

Źródła: Ministerstwo Energii, Forum Energii, WysokieNapiecie.pl

Zdjęcie: Shutterstock/hans engbers

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.