Udostępnij

Ministerstwo Rolnictwa zachwala zupę rakową. Rodzime gatunki raków są jednak pod ochroną

15.06.2020

Potrawa dostała się na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa. Problem w tym, że zupy nie można przyrządzać z rodzimych gatunków raka, których populacja z trudem utrzymuje się w polskich wodach.

Umieszczenia dania na prestiżowej liście chciało Koło Gospodyń Wiejskich z Chróściny niedaleko Opola. Tradycyjnej zupy z polskich raków w praktyce nie da się jednak przygotować. Oba polskie gatunki tego zwierzęcia są pod ochroną. Zachwalane przez znawców kulinariów raki błotne i szlachetne trzeba wypuszczać do wody zaraz po przypadkowym odłowieniu.

Przedstawiciele szlachetnej odmiany skorupiaka do życia wymagają wyjątkowo czystej i dobrze natlenionej wody. Degradacja środowiska sprawiła, że coraz trudniej jest im się utrzymać w polskich wodach.



Ogromnym zagrożeniem dla polskich raków jest też regulacja rzek. gatunki są też ofiarami odławiania na masową skalę. „Niestety, ten cenny skorupiak znajduje się w kraju na skraju wymarcia, a za jego tragiczną sytuację odpowiada człowiek” – czytamy na poświęconej rakom stronie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.- „Dla przykładu, w ciągu ostatnich 100 lat z ponad 474 znanych miejsc poławiania raków na Pomorzu zostało jedynie ok. 25 stanowisk.”

Czytaj również: To najprawdopodobniej koniec wielorybnictwa w Islandii. Kutry nie wypłyną drugi rok z rzędu

Śmiertelnym niebezpieczeństwem jest dla nich również dżuma rakowa – choroba pochodząca od przywiezionych do polski z Ameryki Północnej inwazyjnych raków pręgowatych i sygnałowych. Tylko one są dopuszczone w Polsce do spożycia – obok zwierząt hodowlanych i sprowadzanych zza granicy.

Resortowi rolnictwa nie przeszkodziło to jednak we wpisaniu tradycyjnej zupy rakowej na prestiżową listę. Sukcesem chwali się między innymi opolski Urząd Marszałkowski. Jak czytamy w oświadczeniu urzędników, przepis był przekazywany kolejnym pokoleniom przez ludność Kresów Wschodnich, która po II wojnie światowej osiadła na Opolszczyźnie. „Ze względu na trudności w dostępie do świeżych raków, zupa rakowa nadal pojawia się na stole jedynie od święta. Stanowi ona jednak część dziedzictwa, a jej smak jest dobrze znany kilku pokoleniom, które swoje korzenie mają na Kresach Wschodnich” – pisze Urząd.

Źródło zdjęcia: Wikipedia / Park Regionalny Wogezów Północnych. Licencja CC

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.