Ministerstwo Środowiska: “Górne spalanie nie uwolni nas od smogu”

966
2
Podziel się:
Węgiel Górne Spalanie

Polski Alarm Smogowy w pierwszej połowie roku wysłał do Ministerstwa Środowiska pismo, w którym poprosił między innymi o zajęcie stanowiska wobec metody tzw. palenia od góry. Ministerstwo odpowiedziało, pisząc między innymi tak: „górne spalanie nie uwolni nas od smogu”. Link do pobrania całej odpowiedzi znajdziecie pod tekstem, a my ograniczymy się do wybrania i zacytowania kilku najistotniejszych fragmentów.

Odpowiedź zaczyna się tak:

„W nawiązaniu do pisma z dnia 2 kwietnia 2019 r., dotyczącego tzw. »górnego spalania« w tradycyjnych kotłach na paliwa stałe, uprzejmie wyjaśniam, że nieuprawniony jest pogląd wyrażony w Państwa piśmie, iż Ministerstwo Środowiska utożsamia taki sposób spalania z próbą rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce.”

W kolejnych fragmentach Ministerstwo Środowiska odnosi się do poradnika „Czyste ciepło w moim domu z paliw stałych”, a także zatytułowanych tak samo broszury informacyjnej i ulotki:

„Materiały te były dystrybuowane przez Ministerstwo Środowiska w ramach akcji popularyzujących ideę »czystego spalania paliw stałych«, zwłaszcza w odniesieniu do właścicieli indywidualnych instalacji grzewczych, w tym przez udostępnienie organom samorządu terytorialnego szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, jak również jednostkom dydaktyczno-oświatowym różnych szczebli, a także organizacjom pozarządowym. (…) W tych materiałach podkreśla się m.in., że:

– stosując przestarzałe urządzenia grzewcze i nie dbając o komin szkodzimy sobie i środowisku, natomiast stosując dobre praktyki i nowoczesne techniki wytwarzania ciepła z paliw stałych (wysokosprawne urządzenia grzewcze) dbamy o zdrowie i chronimy środowisko,

– dbałość o środowisko i zdrowie zapewniają m.in.: prawidłowy montaż i obsługa urządzenia grzewczego (zgodnie z wytycznymi producenta), zabudowa odpowiedniej instalacji kominowej oraz stosowanie właściwego paliwa (odpowiedniego dla danego urządzenia),

– wybierając urządzenie grzewcze należy szukać urządzeń najwyższej 5 klasy.”

Dalej podkreślono między innymi, że w rozdziale poradnika, który został poświęcony dobrym praktykom pozyskiwania czystego ciepła, wymieniono: obniżenie zapotrzebowania na ciepło użytkowe, a więc termomodernizację, oraz wymianę starego kotła na nowoczesny.

Dokument zakończono w taki sposób:

Do czasu, kiedy nie nastąpi pełna likwidacja/wymiana przestarzałych kotłów, istotne jest, aby ich użytkownicy korzystali z prostych zasad i dostępnych rozwiązań wpływających na ograniczanie emisji i oddziaływanie na stan powietrza. W niektórych przypadkach – co potwierdzają także informacje zamieszczone w Państwa piśmie – poprawa warunków spalania i ograniczenie emisji mogą być osiągnięte przez zastosowanie tzw. górnego spalania. Oczywistym jest, że metoda ta może być stosowana tylko wtedy, gdy jest dopuszczalna i bezpieczna zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową lub instrukcją obsługi danego urządzenia grzewczego. W pełni podzielamy natomiast pogląd wyrażony w Państwa piśmie, że górne spalanie nie uwolni nas od smogu.”

TUTAJ można pobrać całą odpowiedź w pliku PDF.

A TUTAJ znajdziecie więcej informacji o metodzie górnego spalania.

Fot. Shutterstock.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JanDarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Gość
Darek

Co za ignorant odpowiedział na to pismo? W każdym podręczniku od technologii chemicznej znajdziemy opis spalania (ew. zgazowania bo zasady są podobne) współprądowego i przeciwprądowego. Wszędzie jako wadę przeciwprądowego wymienia się większy poziom zanieczyszczeń, zwłaszcza smoły (WWA). A tu ciągle sprzedaje się tezę, jakoby palenie “od góry” w kotłach górnego spalania (tzw. kopciuchy) było niewłaściwe. Jeżeli producent nie zaleca tej metody to znaczy, że zrobił urządzenie do spalania przeciwprądowego czyli jego intrencją było jak największe kopcenie przy jak najniższej sprawności. Trudno mi uwierzyć w taką partaninę… W tej chwili na rynku zostały wyłącznie kotły dolnego spalania. Czyli takie gdzie kolejną… Czytaj więcej »

Jan
Gość
Jan

smutne gdy w celu zwiększenia sprzedaży PAS posługuje się nieprawdą,przekłamaniami i “badaniami” typu badania kliniczne dowodzą że już 98 % Polaków pozbyło się…..Bezspornie trzeba i należy walczyć z zanieczyszczeniami powietrza ,ale traci się kompletnie wiarygodność gdy biorą się za to producenci : klimatyzatorów,pomp ciepła fotowoltaiki,kotłów grzewczych itp.itd. zrzeszeni w PAS: