Udostępnij

Młodzi aktywiści walczą o edukację klimatyczną. Kolejny raz apelują do MEN, na razie resort milczy

23.01.2024

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opublikował w piątek film, w którym nawołuje Ministerstwo Edukacji Narodowej do respektowania swoich praw. Powołując się na Konstytucję RP, Powszechną Deklarację Praw Człowieka oraz Deklarację o Prawach Dziecka, młodzież domaga się rzetelnej edukacji na temat klimatu i środowiska.

Przed dwoma tygodniami aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego opublikowali list do ministra edukacji narodowej, w którym apelowano m.in. o rzetelną edukację na temat problemu zmian klimatycznych.

„Sprzeciwiamy się przekazywaniu ograniczonej, w zdecydowanej większości nieaktualnej i nieporuszającej najważniejszych zagadnień wiedzy o klimacie, która obecnie znajduje się w podstawie programowej” ​-​ ​napisano w liście, o którym więcej informowaliśmy TUTAJ.

Czekając aż minister Dariusz Piontkowski odpowie, młodzież przygotowała film, w którym powołuje się na swoje obywatelskie prawa – do prawdy oraz rzetelnej wiedzy.

Konstytucja RP Art. 74. 1.: 'Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.’ Rząd ma obowiązek zapewnienia obywatelom kompleksowej i rzetelnej wiedzy o klimacie opartej na stanowisku nauki. Potrzebujemy informacji, które wyjaśnią nam procesy zmiany klimatu i skutki wywołania przez człowieka globalnego ocieplenia planety. Domagamy się przede wszystkim edukacji” – mówi młodzież w opublikowanym dziś filmie.

„Aktywiści i aktywistki są oburzeni i oburzone faktem, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż nie opublikowało rzetelnej alternatywy dla zmanipulowanego materiału o globalnym ociepleniu, zamieszczonego pod koniec kwietnia​ ​w serwisie epodreczniki.pl” – napisano w oświadczeniu wydanym przy okazji publikacji filmu.

Przypomnijmy: Przed miesiącem w mediach zrobiło się głośno na temat filmu MEN, który został opublikowany na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl. W materiale na temat problemu zmian klimatycznych pojawiło się bowiem więcej zalet, niż negatywnych skutków zjawiska. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, fot. Adam Guz/KPRM /Flickr/Creative Commons

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.